Yerli otomobil ‘in yerlilik oranı açıklandı!

27 Aralık 2019’da tanıtılan ve Temmuz 2020’de fabrikasının temelleri atılan yerli otomobil için çalışmalar hızlanmış durumda. Aracın motorundan piline kadar birçok bileşeninin hangi firma tarafından üretileceği netleşirken, son günlerde sıkça gündeme getirilen “ne kadar yerli?” sorusuna Bakan Varank’tan cevap geldi.

yerli otomobil

Bakan Varank yerli otomobil ‘in yerlilik oranını açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’deki aşı çalışmalarına ilişkin bilgi verirken yerli otomobil konusuna da değindi. Tasarımından mühendislik çalışmalarına kadar kendi kararımızı verdiğimiz bir otomobil projesinden bahsediyoruz sözleri ile konuşmasına başlayan Varank şöyle devam etti;

“Eğer burada yabancılarla çalışmamız gerekiyorsa biz bundan çekinmeyiz. Dünyadaki en iyi teknolojiyi getirip kendi tasarımımıza entegre edebiliriz. Aracımız piyasaya yüzde 51 yerlilikte çıkacak. 2026’da yerlilik oranı yüzde 68 seviyesine çıkacak. Dünyada elektrikli otomobillerin tamamında elektrik motorlarının ve pil teknolojilerini birkaç firmadan geldiğini görüyoruz ama Almanya’da ‘Bunun içindeki piller niye Çin’den geliyor?’ diye soran yok.”

Araçta bulunan ekranların tamamı dokunmatik olarak tasarlanmış durumda. Dört çekişli motora sahip olan model 400 beygir gücünde ve 0-100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşabiliyor. Arkadan itişli motora sahip olan versiyonu ise 200 beygir gücünde ve 0-100 km/s hıza 7.6 saniyede ulaşabiliyor.

 

uykusuzblog