Yerli Elektrikli Kepçe Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Yüzde yüz yerli yüzde 100 elektrikle çalışan yerli elektrikli kepçe tanıtıldı. Özellikleri duyuruldu. Tubitak Marmara Araştırma Merkezi’nde yapılan tanıtımında İş hayatında kullanılacak olan aracın güvenlik sistemleri de dikkat çekti. Tanıtıma dair bir video da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından paylaşılmıştı.

Geleneksel inşaat işlerinde kullanılan araçların yerli ve elektrikli olması amacıyla geliştirilen proje sayesinde yakıt tasarrufu, karbon salınımını 0’a indirme gibi önemli kriterler sağlanmış oldu. Ayrıca yerli üretilen araç tam şarj ile 8 saat kullanım sağlanabiliyor.

Hidromek tarafından üretilen ve İsmi Hıcon olarak belirlenen yeni yerli araç, “Çevre Güvenlik Sistemi” olarak isimlendirilen sistemle birlikte çevresinde bulunan araçların yakınlığını ölçüyor. Bunun sayesinde de çevresindeki  araçlara takip mesafesi uyarısı yapabiliyor. 360 derece olacak şekilde tarama yapılabilen yerli elektrikli kepçe, etraftaki nesneleri de tarayarak güvenli çalışma alanı oluşturulabiliyor.

Yerli Elektrikli Kepçe

Yerli Elektrikli Kepçe Yüzde 100 yerli üretim ile karşınızda

Hava koşullarının olumsuz olduğu durumlarda da çevredeki sürücüler için gerekli uyarılar yapılabiliyor. Ayrıca “Güvenli Uyku Modu” ismi verilen sistem sayesinde de güneş enerjisiyle elde edilen enerji, bilgi ekranı için kullanılıyor. Hıcon 7W, 3 saat içinde şarj edilebilir bir sistemle birlikte hızlı şarj sayesinde 1.5 saat içinde şarj olabiliyor.

Lityum-iyon pillerle depolanan enerji sayesinde, yüzde 97 enerji kullanımı verimliliği bulunuyor. Böylelikle iş makinelerinde bulunan dizel motorlardan daha az maliyet sağlamış oluyor. Ayrıca çevre için de 0 emisyon kendisini gösteriyor. Tam şarj ile 8 saat çalışan araç, dahili şarj ünitesini arka tarafa barındırıyor. Saatte 30 km hız yapabilen araç, hidrtolik tank ve ana kontrol valfi ile soğutma sisteminede sahip.

 

 

uykusuzblog

3 YORUM

  1. 81 İlde Uygulanacak yeni Genelge Yayınlandı. – uykusuzblog – uykusuzblog

    […] 81 ile genelge gönderildi. Vali, kaymakam ve muhtarların da denetimlere katılacağı bilgisi verilirken konaklama tesisleri, AVM gibi yerler kontrol […]

  2. Merve Yeşiltaş 'ı Benzin Dökerek Yaktı – uykusuzblog – uykusuzblog

    […] sonucu Durgun, evde bulunan motorlu testereye ait benzini önce Yeşiltaş’ın üstüne, daha sonra kendi üstüne dökerek çakmakla ateşe […]

  3. xCloud Beta Yayınlandı! İşte Kullanım İçin Şartlar – uykusuzblog – uykusuzblog

    […] türkçe dil desteğiyle de kendisini gösteriyor. Xbox Insiders uygulamasına katılan geliştiricilerle birlikte oyuncular da beta aşamasını […]