Virgin Galactic ‘in Tanıtımı Yapıldı. Kişi Başı 250 Bin Dolar

Virgin Galactic Dünya’nın ilk ticari uzay havayolu tanıtıldı. Bundan yıllar yıllar önce bir yerden biryere gitmek o kadar zor oluyorduki yol günlerce sürebiliyordu. Daha sonra otomobilin icadıyla birlikte yollarda geçen süreler de kısaldı. Hava yolu taşımacılığın ilk yapıldığı yıllarda sık olan kazalar nedeni ile pek tercih edilmiyordu. Ama üzerinden yıllar geçtikçe hava yolları daha kaliteli ve daha teknolojik uçaklarla donatıldığında en güvenilir yolculuk havayolu taşımacılığıyla oldu.

Günümüzde bile havayolu taşımacılığı Dünya üzerindeki en hızlı ve güvenli taşımacılık. Uzay rekabeti bu konuyu bir üst seviyeye taşıdı. Filmlere konu olan roketle uzaydan daha hızlı yolculuk yapmak isteyen insanlar için uzay işletmeleri yoğun bir rekabete başladı. Bu işletmelerden Virgin Group rakip işletmelerden şu anda 1 adım öne geçti.

Virgin Galactic

Virgin Group uzay havayolları için kullanılacak Virgin Galactic ‘i Dünya’ya tanıttı.

Virgin Galactic 2004 yılında İngiltere’de İngiliz girişimci Sir Richard Barson tarafından kuruldu. Virgin Galactic, 6 kişilik yolcu kabininin iç tasarımını tanıtımını yaptı. Londra tasarım ajansı Seymourpowell ile iş birliğine dayalı olarak tasarlanan uzay mekiği Virgin Galactic, uzaya düzenli ticari uçuşlar yapmayı hedeflediğini açıkladı. Şirketin sahibi Richard Branson yaptığı açıklamada, “Bu kabin, sizin ve benim gibi binlerce insanın uzay uçuşu hayalini güvenle gerçekleştirmesini sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır” dedi. Yetkililer, uzaya gitmerk isteyen kişilere astronot eğitimi verileceğini ifade ederken, uzaya düzenlenecek ticari uçuşlar açıldığında kişi başı ödenecek tuterın 250 bin dolar (yaklaşık 1 milyon 750 bin TL) olacağı ifade edildi.

Virgin Galactic’in tasarımında bulunan kişisel koltuk arkası ekranlar ile canlı uçuş verileri gösterilecek. Aynı zamanda uzay mekiğinde bulunan 12 büyük pencere sayesinde kabinde bulunan yolcuların her biri için rahat görüş alanı sağlanırken, mekikteki 16 kamera da yolcuların deneyimlerini kaydedecek.

Bu yıl ilk ticari uzay uçuşuna katılmayı planlayan Virgin Galactic’in yeni tip Corona Virüs (covid-19) salgını nedeniyle uçuşunu ertelediğini belirten George Whitesides, bekleyişlerinin yakında biteceğini açıkladı. Whitesides, “Bir sonraki uçuşumuzda sistem kontrolü yapmak için  sadece 2 pilot olacak ve sonra arkada 4 kişi daha olacak. Bu testlerin kaç uçuş olacağını henüz paylaşmadık çünkü önce nasıl gittiğini görmeliyiz. Ama oldukça hızlı ilerleyebiliriz” dedi.

uykusuzblog