Tatilden Dönenlere Önemli Uyarı: 14 Gün Dikkat

Tatilden dönenlere önemli uyarı Prof.Dr.Özlü : “Tatilden sonraki 14 gün’e dikkat edin.”

Sağlık Bakanlığı Corona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, “Bayram tatili dönüşü yurttaşlarımız 14 gün süreyle dikkatli olmalılar; kendilerini ve yakınlarını izlemeliler. Kendilerine ve yakınlarına virüs bulaşmış olabilir. Eğer koku ve tat alma duygusunda kayıp, boğaz ve başağrısı, ateş, öksürük, kas ve vucut ağrıları, bulantı, ishal, halsizlik, nefes darlığı gibi şikayetleri ortaya çıkarsa gecikmeden sağlık kuruluşuna başvursunlar” dedi.

Prof.Dr. Tevfik Özlü, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından Kurban Bayramı’nda tatile gidenlere uyarılarda bulundu. Prof.Dr. Tevfik Özlü, bayram tatili dönüşü vatandaşlardan 14 gün süreyle dikkatli olamalarını, kendilerini ve yakınlarını islemelerini istedi. Özlü, “Bu süreçte çok sayıda kişiyle temas ettiler. Kendilerine ve yakınlarına virüs bulaşmış olabilir. Eğer koku ve tat alma duyusunda kayıp, boğaz ve baş ağrısı, ateş, öksürük, kas ve vucut ağrıları, bulantı, ishal, halsizlik, nefes darlığı, gibi şikayetleri (semptom) ortaya çıkarsa gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvursunlar” dedi.

Tatilden Dönenlere

Tatilden Dönenlere uyarı : “Bayram tatiliniz kötü sonla bitmesin”

Erken teşhisin, hem virüs bulaşanların iyileşmesi hemde filyasyon çalışmalarının yapılıp, topluma bulaşın önlenmesi açısından çok önemli olduğunu belirten Prof.Dr.Özlü, şunları kaydetti:

“Herhangi bir semptomun ortaya çıkmaması, bulaşmanın olmadığı anlamına gelmeyebilir. Siz hasta olmadan da virüsü kapmış ve başkalarına bulaştırıyor olabilirsiniz. Sizden virüsü kapabilecekolan yakın çevrenizdeki dostlarınız, yakınlarınız hastalanabilir, ölebilir. Sevdiklerinize zarar vermemek ve üzülmemek için lütfen hane halkınız dışındakilerle her koşulda 1,5 metre mesafeyi koruyun ve mutlaka usulüne uygun şekilde maske kullanın. Bayram tatiliniz kötü sonla bitmesin.”

Kaynak:DHA

 

uykusuzblog

1 YORUM

  1. Beyrut 'ta Patlamaya Neden Olan Amonyum Nitrat – uykusuzblog – uykusuzblog

    […] Beyrut ‘ta patlamaya neden olan amonyum nitratın 6 yıl önce İstanbul Boğazı’ndan geçtiğini […]