Tanzanit Taşı Madenciyi Bir Gecede Milyoner Yaptı.

Tanzanit Taşı çıkartan madenci bir gecede milyoner oldu. Tanzanyalı madenci Saniniu Laizer, geçen hafta ülkenin kuzeyinde bulunan ve değerli taş kaçakçılığına karşı sıkı bir şekilde korunan bir madende, ülke tarihinin en büyük tanzanit taşı nı çıkardı. Laizer’in bulduğu taşlar yaklaşık bir ön kol boyutunda olurken, biri 5.8 diğeri ise 9.2 kilogram olarak ölçüldü. Değerli taşları Maden Bakanlığına satan Laizer, karşılığında aldığı 7.74 milyar Tanzanya şilini(yaklaşık 22 milyon 975 bin TL) ile bir gecede ‘zengin’ oldu.

Tanzanit Taşı

Tanzanit Taşı için Devlet Başkanı Tebrik Etti.

Saniniu Laizer’i telefonla arayarak tebrik eden Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli, “Bu küçük ölçekli madencilerin yararı ve ayrıca Tanzanya’nın zenginliğini kanıtlıyor” dedi. Simanjiro belgesinde bulunan Manyara’da taşları hükümete devreden Laizer ise, “Yarın büyük pati var” diyerek mutluluğunu paylaştı.

Bundan sonraki planlarını anlatan Laizer, “Bir alışveriş merkezi ve okul inşa etmek istiyorum. Bu okulu evimin yanına yapmak istiyorum. Buralarda çocuklarını okula götürmeye parası yetmeyen çok sayıda fakir insan var. Ben eğitimli değilim ama işlerin profosyonel bir şekilde yürütülmesini seviyorum. Bu yüzden çocuklarımın işi profosyonelce yürütmesini istiyorum” dedi

Zenginliğine rağmen eski yaşam tarzını terk etmeyeceğini belirten Laizer, sayıları 2 bini bulan ineklerine bakmayı sürdüreceğini de söyledi. 52 yaşındaki Saniniu Laizer’in dört eşi ve 30’dan fazla çocuğu bulunuyor.

Laizer’den önce şimdiye kadar ülkede bulunan en büyük tanzanit taşı 3.3 kilogramdı.

Sadece Tanzanya’da çıkarılan tanzanit taşı, koyu mor – mavi tonlarında oluyor. Dünyanın en nadir değerli taşları arasında gösterilen tanzanit madenlerinin 20 yıl içinde tamamen tükenebileceği belirtiliyor.

 

uykusuzblog