Sony ‘den Epic Games’e 250 Milyon Dolarlık Dev Yatırım

PlayStation 5 için hazırlanan Sony ve Epic Games, bir anlaşma imzaladı. Unreal Engine sayesinde oyun motoru piyasasında adını duyuran Epic Games, ücretsiz dağıttığı oyunlar ile kendisinden daha çok söz ettrimeyi başardı.

Sony

Sony Epic Games ile anlaşma yaptı:250 milyon dolar

Unreal Engine 4 ile geliştirilen Fornite’ın başarısından sonra oyun dağıtım pazarına giren ABD’li şirket, şimdiye kadar 1.83 milyar dolar toplamayı başardı. Bu anlaşma, Sony’nin eğlence ve teknoloji alanın daki uzmanlığı ile Epic Games’in eğlence ve digital ekosistem alanındaki tecrübesini bir araya getirecek.

iki şirket de bu projenin tüketiciler ve içerik hazırlayan kişiler için benzersiz deneyimler sağlayacağını ifade etti. Sony, Epic Games’ten yüzde 1.4’lük bir hisse satın aldığını ve bu hissenin 17.86 milyar dolar değerinde olduğunu belirtti.

Epic Games’te İcra Kurulu Başkanı ve Kurucu sıfatları ile görev alan Tim Sweeney, Epic Games’in kendi oyunları başka platformlarda da yayımlayabileceğini ifade etti. Sweeeney, Sony ile imzalanan anlaşma hakkında şunları söyledi:

“Sony ve Epic Games, yaratıcılığın ve teknolojinin buluştuğu projelere imza attı. Oyunun, filmin ve müziğin birleşmesini sağlayan, gerçek zamanlı olan ve 3 boyutlu deneyimlere ev sahipliği yapan bir vizyonu paylaşıyoruz. Bütün tüketiciler ve içerik oluşturmak adına çalışan kişiler için daha açık ve daha erişilebilir bir digital ekosistem kurmaya çalışıyoruz.”

Sony’nin İcra Kurulu Başkanı Kenichiro Yoshida, birkaç hafta önce PlayStation 5 oyunları için kullanılacağı belirtilen Unreal Engine 5 adına oldukça mutlu. Yoshida, bu yatırımın devrimci bir ruha sahip olduğunu düşünüyor.

Bu ikili arasında yapılan yeni anlaşma hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

uykusuzblog