Sokağa Çıkma Kısıtlaması na Ek Genelge Çıkarıldı.

Sokağa çıkma kısıtlaması 81 ilde uygulanacak. 27 Haziran cumartesi günü saat 09:00 – 15:00 arasında, 28 Haziran Pazar günü saat 09:00 – 18:30 arasında gerçekleşecek. Sokağa çıkma kısıtlamasının amacı bu iki günde yoğunluğun azaltılarak bulaş riskini en aza indirmek. Sınavların bu yönle öğrenciler için daha güvenli hale getirildi.

İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelde bazı istisnalar hariç 81 ilimizde tüm vatandaşlarımızın belirtilen gün ve saatlerde sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır. Üniversite adaylarının yakınları sokağa çıkma yasağına tabi tutulup tutulmayacağını merak ediyordu. “LGS ve YKS Tedbirleri Genelegesi” ile soru işaretleri yanıt buldu.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Ailelere Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak mı?

YSK sınavlarına girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

YSK sınavlarının yapılacağı günlerde başta sınava girecek adaylar ve yakınları ile sınav görevlilerinin, otobüs, minibüs, dolmuş. taksi vs. gibi şehiriçi toplu ulaşımlarında herhangi bir aksama olmaması için Belediyelerce gerekli tedbirler alınacak ve ihtiyaca göre sefer sayıları artırılacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında tüm bakkal,market ve fırınlar açılacaktır. Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi tutulmayacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasında ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri (vatandaşlarımız sorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın fırın, unlu mamul ruhsatlı işyerleri , market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilcektir.)

İlaç Tıbbı cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri açık olacaklardır.

Zorunlu komu hizmeti yürüten kamu kurum ve kuruluşların ile işletmeler sokağa çıkma kısıtlaması ‘nda açık olacak ve hizmet vereceklerdir.

İçişleri Bakanlığının ek genelgesinde ise Sınav sırasında sınav yapılan yerlere yakın kırtasiyeler istisna olarak açık olacaktır. Ülkemize Turizm için gelmiş yerli ve yabancı turistler Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde planlanmış seyehatlerini gerçekleştirebilecektir.

 

uykusuzblog