Sağlık Bakanı : Vaka Artış Hızı Kontrol Altına Alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Samsun’da gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Samsun’da incelemelerde bulunan Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, Valilik’te açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı

Sağlık Bakanı ‘nın yaptığı açıklama şöyle:

Bugün Orta Karadeniz’deki illerimizin durumlarını değerlendirmek ve incelemek üzere Samsun’dayız. Corona virüs salgınının Samsun’daki seyrini ele aldık. Sunulan sağlık hizmetlerinin durumu ve çözüm talep edilen hususlar hakkında bilgi alma fırsatı bulduk. Samsun bölgenin cazibe merkezi. Buna paralel olarak sağlık alanındaki ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Corona virüsle birlikte adımlarımızın da buna göre atacağız.

Samsun’un ihtiyaç duyduğu sağlık tesisleri ve özellikle şehir hastanesi konusunda değerlendirmelerimizi yapmış olduk. Akşam bu konuda daha detaylı açıklamamız olacak.

Bildiğiniz gibi 6 aydır corona virüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Bir dönem kurallara uyarak yaşadığımız belirgin düşüş ne yazık ki uzun süreli olmadı. Hasta sayılarımız ve kayıplarımız yeniden artmaya başladı.

Bu durum sadece Türkiye için değil tüm dünya için geçerli. Hasta sayılarımızdaki artış her bölgemizde ayno oranda değil.

Bazı bölgelerimizde istemediğimiz artışlar görürüken, bazı bölgelerde salgını kontrol altında tutabiliyoruz. En belirgin olarak Orta ve Doğu Anadolu’da olsa da büyükşehirlerimizde zaman zaman sıkıntılarımız oldu. Samsun ve civar illerde bu anlamda mercek altına aldığımız merkezlerimizden biri oldu. Karadeniz bölgesine geçiş kavşağı olması sebebiyle Samsun önemli bir insan hareketine maruz kalıyor.

Samsun’daki artışa yönelik yaptığımız hızlı ve etkili müdühalelerle son bir haftada bir ay öncesine göre 3’te 1 oranında vaka sayısında düşüş olduğunu söylemek istiyorum.

Hedefimiz alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükümüzü azaltmak.

 

uykusuzblog