Robinson Nine ‘nin Hayatı Belgesel Oluyor

Trabzon’da köyüne küsen ve 36 yılıdır yaz kış demenden Karakısrak yaylasında tek başına yaşayan Robinson Nine ‘nin hayatı belgesel oluyor.

Trabzon’un Tonya İlçesinde yaz aylarında 1900 rakımlı Karakısrak Yaylası’nda oturan Fadime Kayacı’nın, 1984 yılında yaylada yanına gelen yeğeni Ali Haydar Kayacı (14) sara nöbeti geçirdi. Yaylada ot toplayan Fadime Kayacı, döndüğü evde yeğeninin cansız bedeni ile karşılaştı. Yaylada toprağa verilen yeğeninin ölümüne çok üzülen Kayacı, o tarihten sonra yakınlarının ısrarına karşın yaz- kış bir daha dönmedi. Kayacı, zorlu kış mevsiminde kimsenin kalmadığı yaylayı, kendine yurt edindi. İlçede 2011 yılında yapılan ‘En beğenilen ev kadını’ anketinde birinci seçilen, ilerleyen yaşına rağmen cesurca yaşam tarzı nedeniyle Robindon Nine olark bilinen Fadime Kayacı’nın, hayatı belgesele de konu alacak.

Yönetmen Orhan ve yapımcı eşi Nurhan Tekelioğlu Robinson Nine olarak bilinen Fadime Kayacı’nın hayatı için belgesel hazırlamaya karar verdi. Tekelioğlu çiftin yaklaşık 1 ayda çekimlerini yaptığı belgeselde, kayacı kamera karşısına geçti. Yayladaki zorlu yaşamı ve hayat mücadeleside kayıt altına alındı. Kültür ve Trizm Bakanlığı destekli olan Fatmaya Kayacı’nın bilinmeyen hikayesi adlı çekimleri tamamlanan belgesel, kurgusunun tamamlanmasıyla yakın zamanda izleyicilerle buluşacak.

Robinson Nine

Robinson Nine: “İnşallah güzel olur”

Yıllarca yaz kış yayladaki evinde tek başına yaşayan Fadime Kayacı, hayatının belgesele konu olmasıyla mutlu olduğunu dile getirerek “Yıllarca bu yaylada tek başıma yaz kış demeden yaşadım. Canım sıkılınca odun topluyorum. Hayvanlara yem yapıyorum. Belgeselciler gelip kameralara benim çekimlerimi yaptılar. İnşallah güzel olur” dedi.

Belgesel yönetmeni Orhan Tekelioğlu “30 yıllık gazeteciyim. Son 15 yılımı belgeseller üzerinde yoğunlaştırdım. Belgesellerimin konusu ağırlıklı olarak kadın ve doğa üzerine kurulu. Bu nedenle Trabzon’un Tonya ilçesinde yaşayan 90 yaşına gelmiş bir kadın hikayesinden yola çıkarak Fatma Kayacı’ya ulaştık. 35 yıl önce kendisiyle birlikte yaşayan sara hastası yeğeninşn ölümünden kendisini sorumlu tutanlara karşı bir başkaldırışla yaşamına dağlarda devam etti. Yaklaşık 50 yıllık ömrünü dağlarda tek başına geçirmesi benim ilgimi çekti. Yaklaşık 2 yıldır Fatma Kayacı’ya ait haberler toplamaya başladık. Sonra onun belgeselini yapmaya karar verdik. Bu sene belgeselini çektik bitirdik” diye konuştu.

uykusuzblog