Rekor Uyuşturucu Davasında Karar Belli Oldu.

Rekor Uyuşturucu  davasında mahkeme kararını verdi. Türkiye’de tek seferde ele geçirilen en yüksek miktarda olan 100 milyon lira değerindeki 1 ton 535 kilogram eroin davasında karar çıktı. Baron Mehmet Zeki Fidan ile 6 sanığa toplam 730 yıl8 ay 14 gün hapis cezası verildi. Yasa gereği toplam ceza, 225 yıl 2 ay 14 güne düşürüldü.

Erzurum’un merkez Azizizye ilçesinde  24 Ocak 2019’da florit madeni yüklü Tır’ın dorse kısmında 17 çuval dolusu 25 bin 834 taş parçası şekli verilmiş rekor uyuşturucu 1 ton 535 kilo eroin ele geçirildi. İran’a açılan Gürbulak Sınır Kapısı’ndan yurda giriş yaptığı tespit edilen eroin yüklü Tır, hiç yakalanmamış gibi yapılarak teslimatın yapılacağı İstanbul’a gönderildi. Tarihi operasyonla uyuşturucu çetesi çökertildi. Uyuşturucu Baronu Mehmet Zeki Fidan yurt dışına kaçmak üzereyken Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yakalandı.

Rekor Uyuşturucu

Rekor Uyuşturucu ‘nun Sahibi Baron Mehmet Zeki Fidan’ın cezası belli oldu.

3 Gün süren film gibi operasyonla yakalanan şüpheliler, İçişleri Bakanlığı’na ait özel bir jet ile Erzurum’a getirildi. Soruşturmayı genişleten savcılık, örgütün İran ayağına da operasyon yaptı. İran’dan uyuşturcu temin edip, florit medenin içerisine gizlenmesi ve gümrüğe naklini yapan ‘Rüzgar’ kod adlı Ali Yıldırım, Ateş kod adlı Mahmut Mısır, GümrüklemeŞirketi sahipleri Erdal Ergi, Ahmet Özdemir, uyuşturucuların İstanbul’da saklandığı deponun sahibi  Mekanik kod adlı Hacı Karahan. Örgüt üyeleri ile baron arasındaki irtibatı kuran lord ve mahalle kod adlı Saruhan Özçelik, Dutifoalbar ve Dayı kod adlı uyuşturucu baronu Mehmet Zeki Fidan tutuklanarak cezaevine kondu. Gümrükleme şirketinde işçi olan Mazlum Özdemir ise serbest bırakıldı.

Rekor Uyuşturucu

Erzurum 1’inci Ağır ceza mahkemesi’ne açılan davada, uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etme, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, üye olma suçlarından örgüt lideri Mehmet Zeki Fidan’ın ve yöneticiler Saruhan Öztürk, Ali Yıldırım ve Mahmut Mısır’ın 166 yıl 6’şar ay, örgüt üyeleri Hacı Karahan, ErdalErgi, Ahmet ve Mazlum Özdemir’in ise 162’şer yıl olmak üzere toplam 1314 yıl hapisleri istendi.

Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen 6’ncı celsede tutkulu sanıklar ve avukatları hazır bulundu. Duruşmaya katılmayan avukatların SEGBİS üzerinden bağlantı kurabilecekleri, mütalaa sonrası savunma için uzun bir süre verildiği, davayı uzatmaya yönelik olduğundan mazeretleri reddedildi.

 

 

uykusuzblog