Recep Tayyip Erdoğan Yüzyılın Lideri

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye siyasetinin en başarılı siyasetçisi. Grup çalışmalarına verdiği önemle siyasette çığır açmış lider. Tüm dünyanın Kabul ettiği ve benimsediği büyükük lider. Liderlik vasfını gençlik yıllarında göstermeye başladı, 1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı’na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolu Başkanlığı’na seçildi. 12 Eylül döneminde özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı. Aynı zamanda bu yıllarda memleket meseleleriyle ilgilenirken, aktif politikaya adım attı.

1983 yılında kurulan Refah partisi ile siyasete geri döndü. 1984 yılnda Refah Partisi Beyoğlu ilçe Başkanı, 1985 yılında İstanbu İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. Erdoğan bu dönemde özellikle kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik çalışmalar yaptı. 27 Mart 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Belediye Başkanı iken İstanbu’un kronik sorunlarına çözüm getirdi. Su sorunu için kilometrelerce boru döşedi. Hava kirliliği için dogal gazı devreye soktu, katı yakıt yerine doğal gazın kullanılmasını sağladı. Yozlsuzlukla mücadele etti. Belediyenin 2 milyar dolarlık borcunun büyük bir kısmını ödedi ve 4 milyar dolarlık yatırım yaptı. Siirt’te yapmış olduğu konuşma sırasında okuduğu şiir yüzünden hapis cezası aldı.

Recep Tayyip Erdoğan

Türk Siyasetinde Büyük Bir Lider Doğuyor Recep Tayyip Erdoğan

4 ay sonunda hapisten çıktığında kamuoyunun ısralı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001’de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu ve kurucular kurulu tarafından AK Parti’nin Kurucu Genel Başkanı Seçildi. Milletin teveccüh ve güveni AK Parti’yi daha kuruluşunun ilk yılında Türkiye’nin en geniş halk desteğine sahip siyasi hareketi haline getirdi. 2002 yılı seçimlerinde üçte iki parlamento çoğunluğula tek başına iktidara taşıdı. Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan. Yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önüncdeki yasal engel kalktığında 9 Mart 2003 te Siirt milletveli yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların 85’ini alan Erdoğan Siirt milletvekili olarak parlementoya girdi.

Başbakanlık görevindeyken aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayati öneme sahip birçok reform paketini uygulamaya koydu. Demokratikleşme, şeffaflaşma ve yolsuzlukların engellenmesi yolunda büyük mesafeler kattetti. İtibarını yeniden kazanan Türk lirasından 6 sıfır atıldı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi. Kişi başına düşen milli gelirde büyük artış gerçekleşti. Türkiye dışarıya bağmlı yaşamaktan kurtuldu. Ülke Tarihinde daha önce görülmemiş hız ve sayıda baraj,konut,okul,yol,hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Bütün bu olumlu gelişmeler yabancı gözlemciler ve Batılı liderler tarafından “Sessiz Devrim” olarak adlandırıldı.

10 Ağustos 2014 pazar günü, Türk siyasi tarihinde ilk kez dorudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi. 16 Nisan 2017 tarihindeki halk oylamasında kabul edilen Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının partili olabilmesinin önünün açılmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan 21 Mayıs 2017 de gerçekleştirilen olağanüstü Kongrede kurucusu olduğu AK parti’nin yeniden genel başkanlığına seçildi.

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminlerinde %52,59 oy oranıyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Nisan 2017’de kabul edilen Anayasa değişikliği ile hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak 9 Temmuz 2018 tarihinde yemin ederek görevine başladı.

Her zaman mazlumun yanında olan Cumhurbaşkanımız Suriye iç savaşından kaçıp Türkiye’ye sığınan göçmenlere kucak açtı, onlara sahip çıktı. Türkiye sınırları içinde çalışma ve yerleşme hakkı tanıdı. Pandemi süresince yardım isteyen ülkelere yardım etmekten kaçınmadı. Ülkemizde pandemi sürecini Sağlık Bakanlığımızın başarısıyla çok iyi bir şekilde yönetti. Bu dönemde yardıma muhtaç vatandaşlarımıza büyük yardımlar yaptı ve yapmaya devam ediyor.

 

Etiketler

uykusuzblog