PS5 ’in beklenmedik bir sorunu ortaya çıktı

Dünyada 12 Kasım‘da çıkan, ülkemizde ise 19 Kasım tarihinde çıkışını gerçekleştirecek olan PS5‘te pek de hesapta olmayan bir sorun tespit edildi. Birkaç oyuncu, PS5 dinlenme modu içerisindeyken tamamen kendisini kapattığından ve enerji tasarrufuna yönelik hiçbir faaliyet göstermediğinden şikayet etti.

PS5

PS5 dinlenme modu oyunculara sorun çıkartıyor

PS5’te yer alan dinlenme modunun tıpkı PS4’te olduğu gibi oyuncuların bıraktıkları yerden devam etmelerini sağlaması bekleniyordu. Ancak konsola sahip olan birçok oyuncu, dinlenme modunun kalıcı olarak çökmelere sebep olduğundan ve cihazın bütün verileri sildiğinden bahsetti.

Sorunu yaşayan kullanıcılar, tıpkı yanlışlıkla sistemin kapatıldığında veya elektrik kesintisi yaşandığında meydana gelenlere benzer şekilde PS5 veritabanını yeniden oluşturduklarından yakındı. Henüz sorunun çözümüne yönelik bir adım atılmış değilken, bazı oyuncular söz konusu sorunun cihazı tamamen kullanılamaz hale getirebileceğinden korkmuş durumda.

Dinlenme modunda yer alan problemin en çok karşılaşıldığı oyun olaraksa Spider-Man: Miles Morales gösterildi. Gazeteci Jeff Gerstmann’ın Twitter hesabından aktardıklarına göre oyun çalışırken konsolun dinlenme moduna alınması tüm sistemi çökertiyor ve kullanıcıları harici sürücüyü onarma işlemine zorluyor. Ayrıca onarım sürecinden geçtiği her seferde siyah bir ekranla karşılaştığını söyleyen Gerstmann, bunun düzelmesi için de güç düğmesine bastığını ve ardından cihazın normal şekilde tekrardan açıldığını belirtti. 

uykusuzblog