PlayStation 5, 2K monitör tarafından kandırıldı!

Yeni konsolların tanıtılması ile birlikte, konsolların 4K çözünürlükteki performansı üzerinde epey durulmuştu. Ancak Watch Dogs Legion’un 4K 30FPS desteği ile gelmesi, bu heyecana bir miktar dem vurdu. Bu durumun Ubisoft kaynaklı olduğu bilinse de, 4K için 60 FPS desteği tam oturmamış durumda. Haliyle bazı kullanıcılar, 2K çözünürlüğü tercih etmek isteyebiliyor. Şimdi ise PlayStation 5, bir kullanıcı tarafından 2K monitör kullanılarak kandırıldı. Bilindiği üzere PS5, 2K çözünürlüğü resmi olarak desteklemiyor.

PlayStation 5

PlayStation 5 bir kullanıcı tarafından 2K monitör kullanılarak kandırıldı

Sony tarafından piyasaya sürülen PlayStation 5, resmi olarak 1440p çözünürlüğü desteklemiyor. Ancak bazı monitörler, çözünürlüğü indirgeyerek 4K gelen görüntüyü 2K olarak yansıtabiliyor. Konsol görüntüyü 4K verdiğini sanıyor ancak alınan görüntü 2K olarak karşımıza çıkıyor. PlayStation 5’lerde resmi olarak 1440p desteğinin olmaması teknik bir hata değil. Yeterli talep olması halinde Sony, güncelleme ile bu desteği vereceğini belirtmişti.

2K monitör desteğinin olmaması geçtiğimiz günlerde gündeme gelince MSI, konuyla ilgili açıklama yapmıştı. MSI’ın belirttiğine göre firma, konsol modu adı altında getireceği bir özellik ile bu durumu düzelteceğini ve PlayStation 5’in 2K çözünürlükte de kullanılabileceğini belirtmişti. Buna ek olarak PlayStation 5, bir kullanıcı tarafından 2K monitör kullanılarak kandırıldı. Twitter’da durumu belirten kullanıcı, konsolu HDMI 2.0 üzerinden monitörüne bağladığı zaman konsol üzerinde 4K çözünürlük bilgisinin çıktığını fark etti.

Bazı 2K monitörlerde, PS5 tarafından gelen 4K sinyali kabul etmeye yarayan yerleşik bir çözünürlük indiricisi bulunuyor. Bu sayede, 1440p çözünürlüğe sahip monitörlerde PS5 kullanılabiliyor. Bu özelliği sahip monitörlerin kaba listesi, bir Reddit kullanıcısı tarafından çıkarılmış durumda. Monitörlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

uykusuzblog