Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi Şöyle

Panik atak Birden ve beklenmedik şekilde başlayan ya da daha seyrek olarak kalabalık yerler gibi bilinen ortamlarda ortaya çıkan ve giderek şiddetlenerek bireyi dehşete düşüren davranışlar, gögüs ağrısı, çarpıntı, terleme ve nefes darlığı bigi belirtiler yüzünden kalp krizi ile karıştırılabiliyor. Kişiler kendilerine kötü bir şey olacak korkusuyla hastane ve çevresinde günlerini geçirebiliyor. Peki Panik atak neden olur? Panik bozukluk tedavisi var mı?  Atak belirtileri neler? Psikiyatri Uzmanı Prof.Dr. Ercan Abay, panik bozukluk ve panik atak hakkında bilgi verdi.

Genellikle atak beklenmedik bir şekilde başlayan ve yenileyici, insanı dehşete düşüren yoğun sıkıntı nöbetleridir. Atak sırasında yaşanan nöbetler genelde 10-30 dakika arasında kendiliğinden geçebiliyor. Tek Başına atak panik atak olarak değerlendirilirken tekrarlayan ataklarla ve ataklar arası dönemlerde tekrar olacağı şeklinde beklenti kaygıları ile giden tabloya panik bozukluk tanısı konuluyor. Hastalıkta ilk belirtiler birdenbire başlayan gögüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, nefes alamama, terleme, titreme, üşüme, bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi,düşecek ya da bayılacakmış gibi olma, uyuşma olarak sıralanıyor. Kişi, bu anlarda “kalp krizi” geçirdiğini ya da felç geçirmekte olduğunu zannedip “ölüm korkusu” ya da çıldırıp “delireceği korkusu” yaşıyor.

Panik Atak

Panik Atak Hastalık Hastası Olma Evresi

Bu evrelerde kişiye acil servislerde fiziksel hastalık bulunmadığından dolayı sakinleştirici yapılıp evine gönderiliyor. Bir süreliğine rahatlayan kişi bir süre sonra yeni bir atak geçiriyor. Her atakta hastaneye giden hasta, bir süre sonra kalbinde ya da beyninde olumsuz bir hastalık olduğuna inanıyor. Ancak birey de, doktorların yaptıkları incelemelerde bedensel bir hastalık saptanmıyor.

Ataklar devam ettikçe bireyler gergin, huzursuz ve endişeli bir biçimde yeni bir atak geçirmeyi bekliyor. Bu atakların çoğu zaman belirsiz zaman ve yerlerde gelmesi korkuyu anlatıyor.  Atak sıklaştıkça kalp krizi geçirip ölme, kontrolünü kaybedip çıldırma korkuları pekişiyor. Bireyler daha sonrasında evde kimsenin olmadığı bir zamanda kalp krizi geçirmekten ya da kontrolünü kaybederek çıldırıp intihar etmekten şiddetle korkup bu düşüncelerden dolayı yoğun bir üzüntü duyuyor.  Bilgilerini verdi.

uykusuzblog