Nefis Tulumba Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Bugün tv8’de yayınlanan MasterChef yarışmasının ana bölümünde kaptanlık yarışmasında tulumba tatlısı yapma görevi verildi. Ve 18 kişiden sadece 9 yarışmacı görevi tamamlayabildi. Bu 9 yafışmacıdan doğru düzgün yapabilende olmadı. Sadece Tanya biraz daha tatlıya yakın yaptığı için mavi takımın kaptanı seçildi. Bizde bu utanç verici gece yarışmasından sonra kıymetli ve basit tulumba tatlısının tarifini vereceğiz.

Tulumba Tatlısı

Tulumba talısı tarifi için malzemeler

Hamuru için,

 • 2 su bardağı su
 • 2,5 su bardağı un
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • 3 adet yumurta
 • 3 yemek kaşığı irmik
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Şedrbeti için,

 • 3 su bardağı şeker
 • 3 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı limon suyu

İsteyen değişiklik yapıp, şerbete ek olarak 2 paket vanilya da ekleyebilir veya 1 çay kaşığı tarçın ile tatlandırılır.

Kızartmak için

 • Ayçiçek yağı

Tulumba tarifi yapılışı

 1. İlk önce şerbetini hazırlamamız gerekiyor. Şerbeti için şekeri ve suyu uygun bir tencereye alın, kaynamaya başladığında kısık ateşte 30-35 dakika koyu kıvam alana kadar kaynatın, limon suyunu ekleyin ve ılınmaya bırakın.
 2. Şerbetin tamamen soğumasını bekleyin veya buzdolabına kaldırın. Şerbet çok soğuk olması gerekiyor. Şerbet tamamen soğuduktan sonra hamuru hazırlayabilirsiniz.
 3. Hamuru için; tencereye su, tereyağını, şekeri, tuzu ekleyin ve kaynatın.
 4. Unu ekleyin ve kaynamış olan su karışımına birden ekleyin, tahta kaşıkla hemen ve bütün gücünüzle karıştırın ve ocağın ayarını kısın. 4-5 dakika hiç durmadan karıştırın ve hamuru bu şekilde pişirin.
 5. Hamurun soğuması için kenera alın. Hamur biraz dinlendikten sonra, yumurtaları teker teker hamura kırın ve mikser ile iyice karıştırın. Ben yumurtayı 2 dakika kadar hamura yedirdim.
 6. Yumurtaları yedirdikten sonra, limon suyunu ve irmiğini ekliyoruz, mikserle tekrar 5 dakika yüksek ayarda karıştırıyoruz. Parlak ve yapışkan bir hamur oluyor.
 7. Yağı geniş bir tencereye alın ve yüksek ayarda ısıtın. İsterseniz tulumbaları soğuk yağa sıktıktan sonra, yağın altını açın, ben yağı önceden ısıtıyorum tekrar yağı soğutmaya gerek kalmıyoro zaman.
 8. Büyük bir bez sıkma torbasına yıldız uç takın ve torbanın yarısına kadar hamuru ekleyin.
 9. Hamurdan istediğiniz boyutta yağa sıkın ve makas ile kesin.
 10. Yüksek derecede olan yağın altını kısalım, ağır, çıtır ve içi pişmesi için
 11. Kevgir yardımı ile ara sıra karıştırarak karamel renk alana kadar pişirelim.
 12. Pişen tulumbaları yağdan alıp hemensoğuk şerbete alın ve 2-3 dakika bekletin. Hamurunuz bitene kadar bu işlemei yapın.

Not:En önemlisi şerbetin koyu kıvamlı ve çok soğuk olması, şerbetin ılınmamasına özen gösterin, gerekirse buz dolu kabın içerisine yerleştirin ve ılınmasını engelleyin. Sıcak tulumbaları ekledikçe şerbet ılınıyor malesef. Tulumbaları kısa sürede kızartmaya çalışmayın ağır ağır pişirin. Ne kadar ağır pişerse o kadar güzel olur. Hazır alınan tulumba tatlısı gibi 3-4 gün çıtırlığını ve tazeliğini korumasını beklemeyin. Onlar katkı maddeli mix unlar kullanıyor, içinde bizim kullanmadığımız bir sürü gereksiz ve zararlı şeyler var. Dışı çıtır bir kabuk bağlaması için maddeler konuluyor. Evde az yapın ve keyifle tüketin. Aynı hamurdan halka tatlısıda yapılır. Kolay gelsin.

Afiyet olsun.

 

uykusuzblog