Milli Eğitim Bakanlığı ‘ndan Yüzyüze Eğitim Kararları

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitim ile ilgili yeni kararlar aldı. Bu durumda isteyen veliler çocuklarını okula gönderebilecekler. Göndermek istemeyen velilerin çocukları derslerde yok yazılmayacak. Uzaktan eğitim yayınları da devam edecek. Covid-19 salğınından en çok etkilenen kurumlarımızdan olan eğitim merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı ‘nın almış olduğu kararlarla tekrar yüzyüze eğitime başlamıştı. Öncelikle bu uygulama sadece 1. sınıflar için başlatılmış, diğer sınıflar eğitimlerine uzaktan internet aracılığı ile başlamışlardı. Şimdi ise 2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 ve 12 sınıflarında isteğe bağlı olarak yüz yüze eğitime geçtiği açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı

Bu yeni uygulamalı isteğe bağlı yüz yüze eğitim nasıl uygulanacak?

Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk bu yeni isteğe bağlı yüz yüze eğitim ile ilgili açıklamalarda bulundu:

Yüz Yüze eğitimde ilk aşamada süreci planladığımız şekilde yönettiğimiz, iyi sonuçlar aldığımız için ikinci aşamaya geçmeye hazırız.

Aşamalı geçiş planımız sorunsuz olarak ilerliyor.

12 Ekim itibarıyla yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık ve öğrencilerimiz, 2 gün okulda olacaklar. Yüz yüze eğitime başlama konusunda, isteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek, istemeyenler için uzaktan eğitim devam edecek ve devamsız sayılmayacaklar.

Sınıf mevcudu azaltılacak ve ders süreleri kısaltılacak.

Bilgisayar ve internet konusunda 12 bin 111 EBA destek noktası oluşturduk. Bilgisayar ve internet konusunda sorun yaşayan öğrencilerimiz, burdan EBA’ya bağlanabilecekler.

İlk etapta 500 bin öğrencilerimize tablet ulaştırılacak. Cihazların dağıtım süreci milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek, okullar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecindeki tablet bilgisayar gereksinimleri de karşılanacak.

Cumartesi günü eğitim olabilir, bu tamammen okullarımızın ihtiyaçları ile ilgili bir konu. Okulların ihtiyacına göre esneklik sağlanabilir ancak bunun niye ihtiyaç olduğunun somutlaşması lazım.

Okula devam etmeyenler EBA içeriğinden sorumlu olacak.

 

uykusuzblog