Microsoft Siyahi Çalışan Soruşturmasıyla Karşı Karşıya

Teknoloji devi Microsoft, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından siyahi çalışan sayısının arttırılması ile ilgili verdiği taahhüte uygun hareket etmediği nedeniyle soruşturmaya maruz kaldı.

Microsoft siyahi çalışan taahhütü nedeniyle soruşturmayla karşı karşıya

Microsoft

Microsoft tarafından yapılan blog gönderisinde. Şirkete ABD Çalışma Bakanlığı’nın siyahi çalışan ve yönetici sayısını artırmaya yönelik taahhüdüne yönelik soruşturma açıldığı bildirildi. Paylaşımda, Bakanlık’ın şirketin siyahi ve Afro- Amerikalı çalışan ve yönetici potansiyelini 2025 yılına kadar iki katına çıkaracağına dair verdiği taahhüdü soruldu.

Bakanlık, firmanın konuyla ilgili tutumunu ve söz konusu gelişmeyi yerine getirmeyle ilgili yol haritasını 29 Ekim’e kadar kendilerine sunmasını istedi. Firmanın avukatı Dev Stahlkopf ise, kararların yasa dışı ırk temelli bir yol izlemediğini belirterek, “Yasların ırk temelinde ayrımcılık yapmamızı yasakladığı konusunda netiz. Ayrıca federal hükümete hizmet veren bir şirket olarak iş gücümüzün çeşitliliğini arttırmaya devam etme konusunda olumlu yükümlülüklerimiz olduğunu biliyoruz. Ve bu yükümlülükleri ciddiye alıyoruz.”

Öte yandan ABD Çalışma Bakanlığı, teknoloji devini 29 Ekim tarihine kadar gerekli evrakları taraflarına sunmaya davet etti. Bunun yanında Bakanlık, azınlıkların ve kadınların istihdamını arttırmak için pozitif ayrımcılık hedefleri belirleyebilecekleri halde. Bunları başarmak için ayrımcılığa varacak uygulamalara başvurmamaları konusunda da firmayı uyardı.

Microsoft’un üst düzey yöneticilerden olan Satya Nadella, “Black Lives Matter protestoların sürdüğü haziran da, şirketteki siyahi çalışan sayısının artırılacağını söylemişti. Öte yandan çeşitliliği arttırmak için önümüzdeki 5 yıl içinde jharcamalarını 150 milyon dolar yüselteceklerinin de altını çizmişti.

 

uykusuzblog