Kurban Eti Nasıl Tüketilmeli? Uzmanından Uyarı!

Her Kurban Bayramı’nda kurban eti ‘nin nasıl muhafaza edileceği, nasıl tüketilmesi gerektiği merak edilen konular arasında. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi uzmanlar merak edilenler hakkında bilgiler vererek sağlıklı bir bayram geçirmenin yollarını anlattı. Kurban eti nasıl tüketilmeli? Kurban eti Nasıl Değerlendirilmeli? Kurban Etini nasılsaklamalıyız? Sanko Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Araştırma Görevlisi Saadet Özen dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Sanko Üniversitesi Sağlık Bilimleri fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Araştırma Görevlisi Saadet Özen, bastıran sıcaklarla birlikte, hayvanın kesilmesinden etin tüketilmesine kadar çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Özen, “Bayram denince aklımıza ilk gelen birlik, beraberlik içinde kurulan sofralar ve hoş muhabbetler olmakla beraber, Kurban Bayramı’nda akıllara ilk gelen kurban etinin bereketidir” dedi.

Kurban Eti

Kurban Eti Nasıl Tüketilmeli? Saadet Özen Açıklıyor.

Bayramlardaki paylaşma geleneğiyle birlikte tüm mutfaklarda et miktarlarının artığını anımsatan Özen, “Kurban bayramı’nda corona virüs nedeniyle daha dikkatli davranmamız gerekmektedir” ifadelerini kullandı. “Kendimizin ve toplumun sağlığı için maske takma, sosyal mesafe ve temizliğe çok dikkat etmemiz mutlaka yapılması gerekenler arasında olacaktır” diyen Özen, Bayramı’nı daha sağlıklı geçirmek için bastıran sıcaklar da dikkat alınarak uyulması gerekenler hakkında bilgiler vererek uyarılarda bulundu.

Kuzu 2

Kurban seçiminin önemli bir husus olduğunu belirten Özen, “Veteriner hekim kontrolünden geçmiş sağlıklı hayvanları seçmeniz sağlıklı etlere giden ilk yoldur. Hijyenik bir ortamda yapılmış kesim, siz ve sevdikleriniz için sağlıklı ve lezzetli et elde etmenizi sağlar. Her ne kadar kültürümüzde kesime hazırlanırken mangalı yakmak olsa da etin yumuşak ve lezzetli olması için kesimden sonra 12-24 saat bekletilerek tüketilmesi gerekmektedir. Kesimden sonra minik bir tadım yapmak isteyenler eti çok iiyi pişirmelidir” şeklinde konuştu.

Sıcak havada etin korunmasının önemli olduğunu ifade eden Özen, “Özellikle çok sıcak bir yaz mevsimi yaşadığımızı göz ardı etmemeliyiz, Bu sıcak havada etin çok kolay bozulacağını aslında hepimiz biliyoruz. Bu sebeple etin kesim aşamalarında planlı olmamız gerekir. Buzdolaplarımızda ve varsa derin dondurucularımızda uygun şekilde yer açmalıyız. Büyük parçalar halinde değil, ileride kullanacağımız formda (kuşbaşı,kıyma,pirrizola,biftek,bonfilevb.) tek pişirimlik şekilde ayırmalıyız. Önce serinve kuru bir ortamda 3-4 saat bekletilip daha sonra dondurmalıyız. Etler buzdolaplarında -18 derecede 4-6 ay saklanabilmektedir. Daha uzun süreler bekletilmemesi gerekir” diyerek uyarılarda bulundu.

Kuzu 3

Dondurulmuş etleri nasıl tüketmeliyiz?

  • Buzdolabında 4 derecede 6-8 saatte çözdürme yapılabilir.
  • Oda ısısında bekletme veya sıcak sualtında çözdürme uygulamaları etin bakteriyel riskini artıran yanlış uygulamalardır.
  • Çözdürülen et tekrar dondurulmamalı hemen tüketilmelidir. Et ve Sebze doğranırken aynı tahta kullanılmamalıdır.
  • Etin kendi yağı pişirme için yeterli olduğundan pişirirken kuyruk yağı ve sıvı yağ ilave edilmemelidir.
  • Mangal yaparken Kanserojen madde oluşumunu azaltmak için etin ateşle mesafesini 15-20 cm olarak ayarlanmalıdır. Rtin ateşe yakın olması ayrıca B1,B12,folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.
  • Haşlama, ızgara veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Kızartma ve kavurma sık tercih edilsede sağlık açısından zararlı olduğu unutulmamalıdır.,
  • Lezzet için yağ ve tuz kullanımı yerine baharat kullanımına özen gösterilmelidir. Ete kekik, karabiber, kimyon, kırmızıbiber gibi baharatlar, defne yaprağı, fesleğen çok yakışacaktır.
  • Hazırlanan et yemeklerinin yanında sofrada sebzelere de yer verilmelidir.
  • Yaz sebzelerinden ve yeşilliklerden oluşan renkli ve hafif salatalar C vitamini açısından zengindir.
  • Etin içerisinde bulunan demirin daha iyi emilmesini sağlamanın yanı sıra, öğünleri hafifletecek. Daha az kalori ve daha çok lif almayı sağlayarak. Vücut ağırlık kontrolüne ve sindirim sistemi sağlığına destek olacaktır.

uykusuzblog