Karaciğer ‘e Zarar Veren Alışkanlıklar Neler?

Bazı alışkanlıklar karaciğer ‘e sandığımızdan daha fazla zarar veriyor. Karaciğerimiz özellikle yediğimiz yiyeceklerden direkt etkilenen bir organ. Peki karaciğerimizin sağlığını korumak için neler yapmalıyız? İşte oganımızı kötü etkileyen 6 alışkanlık.

Karaciğer

Karaciğer için şekeri hayatınızdan çıkarın

Şeker sadece dişleriniz için değil; karaciğeriniz içinde kötü bir alışkanlıktır. İç organlarınız yağ üretmek fruktoz denilen şekeri kullanır. Çok fazla rafine edilmiş şeker ve yüksek fruktoz içeren mısır şurubu, karaciğerimizde hastalığa zemin hazırlayan yağ birikimine neden olur.

Bazı çalışmalar, şekerin Karaciğere alkol gibi zarar verebileceğini göstermektedir. Fazla şeker tükettiğiniz halde zayıf olmanız karaciğer sağlığınızın yerinde olduğunu göstermez. Bu nedenle meyveli soda, hamur işleri ve şeker gibi işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkartın.

Bitkisel takbiyelere dikkat

Etiketin üzerinde “doğal” yazması sağlığınıza iyi geleceği anlamına gelmez. Bazı bitkisel antidepresanlar hekim gözetiminde kullanılmadığında hepatit ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Bu nedenle ‘doğal’ bile olsa  bitkisel takviye kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın.

Kilolar hastalığa davetiye çıkarıyor

Vucutta gereğinden fazla olan yağ, karaciğer hüzrelerinde birikerek yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir. Zamanla karaciğer dolkunuz sertleşerek siroz hastalığı ile karşılaşabilirsiniz. Fazla kilolu, obez, yaşlı veya diyabet hastalarında yağlı karaciğer hastalığı görülme ihtimali yüksektir. Diyet ve egzersiz düzenlemeleriyle hastalığa dur diyebilirsiniz.

Fazla A vitamini karaciğeri yorabilir

Taze meyve ve sebzelerde bulunan A vitamini vücut için gereklidir. Ancak A vitaminini yüksek dozda alırsanız, bu karaciğeriniz için bir sorun olabilir. Ekstra A vitamini almadan önce doktorunuza danışın; muhtemelen ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.

İlaçları dozunda kullanın

Bazı etken maddeler, hastalığınız için kullandığınız farklıilaçların içerisinde aynı oranda olabilir. Gereğinden fazla kullanılan etken maddeler karaciğerinizi yorar. Örneğin soğuk algınlığı ve baş ağrısı problemini aynı anda yaşıyorsanız her ikisi için kullandığınız farklı ilaçların içeriklerini hekiminize danışın, ilaçlarınızı dozunda kullanın.

Trans yağı hayatınızdan çıkarın

Trans yağlar, bazı paketlenmiş veya pişmiş gıdalarda olan insan yapımı bir yağdır. Trans yağ asitlerden yüksek bir beslenme şeklini seçmeniz kilo alma ihtimalini artırarak, karaciğerimizin yağlanmasına zemin hazırlar.

 

uykusuzblog