Kalp Krizi Anında Yapılması Gereken 9 Adım

Kalp krizi çok sinsi bir rahatsızlıktır. Damarlarda başlayan tıkanma ve yetersiz kan akışının sonucunda kalp ritmini yakalayamaz ve bozulmaya yol açar buda kalp krizidir. Bu yazımızda kalp krizi sırasında yapılması gereken 9 acil ilk yardım adımından bahsedeceğiz.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi kardiyoloji bölümü başkanı Prof.Dr. Bilal Boztosun “Kalp krizi anında soğuk yada sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su kalp damarlarında büzüşme yapar ve bu durum kriz geçirirken daha kötüleşmesine yol açar.”

Medipol Mega Üniversite Hastanesi kardiyoloji bölümü başkanı Prof.Dr. Bilal Boztosun, kalp krizi anında hayatınızı kurtaracak önlemlere ilişkin açıklamalar yaptı.

Kalp krizi anında neler yapılmalı?

Prof.Dr. Bilal Boztosun, Kalp krizi anında yapılması gereken 9 ilk yardım adımını şöyle sıraladı.

  1. Bulunduğunuz yerin kapısını aralayın ve böylece yardıma gelecek olan kişin işini kolaylaştırmış olursunuz.
  2. Kesin kalp hastası tanı konulmayanlara dilaltı ilaçlar verilmemeli. İlaç şiddetli başağrısı yapabilir. İlk defa alan bir kişide tansiyonu birden düşürebilir hatta düşüp bayılmaya yol açabilir.
  3. Bir bardak su ile asprin için.
  4. Bunun dışında başka bir şey yiyip içmeye çalışmayın.
  5. Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını arttırabilir bu nedenle kuvvetli biçimde öksürmeye çalışmak işe yarıyabilir.
  6. Pencerenizi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.
  7. Kendinizi yoracak hareketlerden kaçının yardımın gelmesini, yatarak yada oturarak bekleyin, ayakta beklemek uygun değil.
  8. Sırtınıza  ya da göğüs bölgesine masaj yaptırmayın.
  9. Soğuk yada sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su kalp damarlarında büzüşmeye yol açar buda kalp krizinin kötüleşmesine yol açar.Kalp KriziKalp Krizi BelirtileriTerleme, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi bulguların kalp krizine eşlik edebileceğini aktaran Boztosun, “Çoğu kalp krizi göğüs kafesinin ortasında hissedilen bir ağrıya neden olur. Şikayet genelde birkaç dakika sürer, ani ve yoğun vasıfta hissedilir. Ancak bazen belirtiler yavaş bir şekilde başlar, hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissedilebilir. Baskı, sıkışma, ağırlık, ağrı gibi belirtilerle ilerleyebilir. Hazımsızlık, göğüste yanma gibi mide rahatsızlığı şikayetleri ile de karışacak şekilde oluşabilir. Bu ağrı kollara, sırta, boyna, çeneye ve mide üzerine doğru yayılım gösterebilir. Halk arasında göğse fil oturmuş, kemerle ya da mengene ile sıkılıyor gibi bir his yaratır” diye konuştu.

uykusuzblog