Kabızlığa Karşı Çay ve Kahveye Dikkat

Kabızlığa karşı çay ve kahve tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji uzmanı Porf.Dr. Vedat Göral, kabızlığınaltında bir çok neden var diyerek önemli açıklamalarda bulundu. Prof.Dr. Göral, bağırsak faaliyetlerini yavaşlatan nedenler arasında kahve tüketiminin de bulunduğunu söyleyen Dr. Göral “Günlük hayattaki stres, hareketsizlik bağırsağı tembelleştiryor. Katı gıda ve Fast Food tüketimi, yetersiz sıvı alımı, lifli gıda yiyememek de en önemli sebeplerden. Muz, Şeftali, aşırı çay, kahve, asitli içecek tüketimide kabızlığı tetikliyor” dedi.

Kabızlığa

Kabızlığa yol açan sebeler nelerdir?

Beslenmenin yanısıra bazı rahatsızlıklarının da kabızlığı tetiklediğine değinen Prof.Dr. Göral, kabızlığın nedenlerini söyle açıkladı.

 1. Tiroid bezinin az çalışması, alzheimer, demans, multipl skleroz gibi norolojik rahatsızlıklar. Kalın bağırsak ve rektum kanserleri, iyi huylu timörler, hemoroid kabızlığa neden olabiliyor.
 2. Bazı Kalp, tansiyon ve aliminyum içeren ilaçların, antidepresanların ya da kan yapıcı demir ve kalsiyum ilaçlar ile hormonal bozuklukların de etkisinden söz etmek mümkün.
 3. Koku, panik, depresyon veya çocukluk çağında geçirilen travmalar gibi psikolojik rahatsızlıklar da kabızlığı tetikleyebiliyor.
 4. Bazen de seyehat veya tuvaletin temiz olmaması ve aşırı hijyene dikkat etmek de, geçici kabızlığa neden olabilir.

Kabızlığa karşı neler yapılmalı?

Prof.Dr. Göral, kabızlık problemine karşı alınabilecek önlemleri şöyle açıkladı:

 1. Kullanılan ilaçlar varsa, düzenli alınmalı, her gün belli saate tuvalete gidilmeli, tuvalet ihtiyacı ertelenmemeli, spor yapılmalı, sık öğünler tercih edilmeli.
 2. Çay, Kahve, sigara tükeetimi azaltılmalı veya kesilmeli.
 3. Psikolojik nedenle bağlı ise psikolojik destek alınmalı gerekirse diyetislenle işbirliğine gidilmeli.
 4. Günde en az 2-2,5 litre su tüketilmeli. Zeytin, üzerine dökülen kekik ve zeytinyağı ile tüketildiğinde, kabızlık sorununa iyi, gelir.
 5. Zeytinyağı, bağırsaktan yiyecek geçişini sağladığı için, sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketmekte fayda var.
 6. Et tüketimi kısıtlanmalı.
 7. Ev içinde haraket, spor yapılması, yürüyüş, kuru veya taze kayısı ve incir ile bol su içilmesi uygun olur. Örneğin; 4 yemek kaşığı yoğurt içerisine, 2 kuru kayısı, 1 kuru incir, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı yulaf kepeği ve 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu karışımı yararlı olabilir.
 8. Senamiki gibi bitkisel çayları ve yeşil çayını, ara sıra kullanmak yarar sağlar ancak her gün tüketmek doğru değil.

 

uykusuzblog