İstanbullunun Metrobüs İsyanı. Tehlikeli Adımlar

İstanbullularda normalleşme sürecinin yankıları sürüyor. Metrobüs duraklarındaki kalabalık durumu ortaya koyuyor. İstanbullular 2 ay evde kaldık hiç bir anlamı kalmadı diye secenişte bulunuyorlar.

Metrobüsteki kalabalık, corona virüs sürecinde yolcuları isyan ettiriyor. 1 haziranda yeni normale geçilmesiyle birlikte İstanbulluların büyük bir çoğunluğu evlerinden çıkarak işlerine döndü, Metrobüs, tramvay, otobüs ve minübüslerde yolcu sayısı arttı, sosyal mesafe hiçe sayıldı.

Metro, tramvay ve otobüs duraklarının birleştiği cevizlibağ metrobüs durağında saat 9:30 da bile metrobüs duraklarındaki kalabalık dikkat çekti. Duraklarda bekleyenler, metrobüsten inanler kalabalık nedeniyle sosyal mesafeye uymadı. Merdivenlerdeki ve üstgeçitteki kalabalıkta bulunanlar zaman zaman yürümekte güçlükçekti.

Metrobüs Durağı

İnsanların hayatları böyle tehlikeye atılmaz. Sosyal mesafeyi koruyalım. Metrobüs kalabalığı salgına davetiye çıkarıyor.

Avcılar’dan metrobüse binen Ali Savaş, “Metrobüsün içi tıklım tıklım, belediye otobüsleri,metrobüs, tramvay tıklım tıklım” dedi. Ayet Necim ise “Metrobüs çok kalabalık. Beylikdüzü’den Aksaray’a gidiyorum. Kalabalık, tehlikesi olabilir hakikatten” diye konuştu.

İsmail Özgüneş, “Beylikdüzünden geliyor çok kalabalık. Özellikle akşam saatlerinde binemiyoruz.Dün yarım saat, 40 dakika bekledim. Çok kalabalık, yetmiyor. Gübenli değil böyle. Biz 2 ay evde kaldık ama hiçbir anlamı kalmadı bence, boşuna kalmış olduk” şeklinde konuştu.

Sosyal mesafe günümüzde corona salgını yüzünden çok önemli. Fakat insanlar ister istemez sosyal mesafeyi ihlal edebiliyorlar, buda potansiyel bulaşma riskini arttırıyor. Her ne kadar normaleşme adımları için yasaklar kalksa bile yasak varmış gibi davranmamız gerekiyor. Otobüste, tramvayda, metrobüste, metroda toplu alanlarda sosyal mesafeye dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer dikkat etmezsek 2. Dalga ülkemizi daha kötü vurabilir, buda ölümlerin artmasına neden olabilir. Malesef hala daha salgın geçmedi Ensemizde bir hata yapmamızı bekliyor, günlük virüs tablosunun iyi yönde değişmesini istiyorsak bu uyulması zor kurallara uymamız gerekiyor. Bu sorumluluk bize ait İstanbul’da insanlar işe geç kalıcam diye sabah toplu taşıma araçlarına hücum ediyor ve sosyal mesafeyi düşünmüyorlar. Kendilerini ve akşam eve dönünce evde bekleyen yakınlarını büyük tehlikeye atıyorlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesininde bu duruma çözüm üretmesi gerekiyor, Çzümü nasıl bulacakları ise muamma gibi duruyor. Olan şu anda evine ekmek götürmeye çalışan işçilerimize  oluyor. dikkat edelim sosyal mesafeyi koruyalım.

 

Etiketler

uykusuzblog