İspanyol Bakan ‘ın Ayasofya Sözlerine Çavuşoğlu’ndan Tepki

İspanya Dışişleri Bakanı Laya’nın Ayasofya ‘dan ‘ortak ev’ olarak söz etmesine  Dışişleri bakanı Çavuşoğlu “Ayasofya Camidir, 1453’ten bu yana camidir. 86 yıl müze olarak kaldı” diyerek müdahale etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşı Arancha Gonzalez Laya ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, Selanik’teki bayrak yakma görüntülerine tepki göstererek:

“Yunanistan ‘ın tepkisini anlamak mümkün değil, bayrak indirme, Türk bayrağını yakma, böyle aciz davranışlar onlara yakışır. Biz Kurtuluş Savaşı ‘ndan sonra, Yunanlıları denize döktükten sonra, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bayrağına saygı gösterdik.”

Ayasofya

İspanyol Bakan’ın Ayasofya sözlerine Dışişleri Bakanımız büyük tepki gösterdi.

İspanya Dışişleri Bakanı Laya ‘nın Ayasofya’dan ‘ortak ev’ olarak söz etmesine ise Çavuşoğlu müdahale etti, kutsal mabed için ” Ayasofya camidir, 1453’ten bu yana camidir. 86 yıl müze olarak kaldı. İspanya gibi diğer ülkeler de Ayasofya’nın Türkiye’nin egemenlik meselesi olduğunu kabul ettiler” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Libya’dakison durum için ise “Avrupa Birliği’nin İrini Operasyonu kesinlikle taraflı. Hafter’i destekliyor, Libya hükümetini cezalandırıyor” ifadesini kullandı.

 

uykusuzblog