Intel Rocket Lake 11.Nesil Yongasını Duyurdu

Intel Rocket Lake olarak adlandırdığı 11. nesil yongasını duyurdu.

AMD’nin kendi yeni CPU serisini duyurması planlamasından bir gün önce Intel, Yeni 11. nesil yongası ile dikkatleri üzerine çekiyor. AMD’nin yeni nesil Zen 3 CPU’larını tanıtmasının arifesinde Intel, 2021’in başlarında piyasaya çıkacak olan yeni masaüstü CPU’larını resmen duyurdu.

Intel Rocket Lake

Intel Rocket Lake 11. nesil yongalı  Cpu’sunu resmen duyurdu

Rocet Lake olarak adlandırılan 11. nesil yongalar henüz ayrıntılı olarak açıklanmadı, İntel yeni CPU’larla ilgili daha fazla özelliğin yakında geleceğini söyledi. Bununla birlikte şirket, duyuruda, hala masaüstü yongaları için 14 nm’lik bir işlem üzerine inşa edilmesine rağmen mevcut nesil CPU’lardaki başarısına işaret ediyor.

Intel’in sonunda Intel Rocket Lake ile masaüstü için 10 nm’ye geçip geçmediği ve bunun şirketin tek çekirdekli performans hakimiyeti için neyi gerektirebileceği belirsiz, ancak duyuru. Yeni CPU’ların nihayet PCle 4.0 için destek ekleyeceğini doğruluyor. Bu, AMD’nin mevcut nesil Ryzen 3000 CPU’ları ile destek ekledikten hemen sonra.  Şirket, anakartlarında yeni PCle 4.0 genişletme kartları ve SSD’ler çalıştırabileceğiniz anlamına geliyor.

AMD, yarın bir canlı yayın sırasında yeni Zen 3 CPU’larını duyuracak. Ve Ryzen 4000 serisinin masaüstü sürümlerinin ortaya çıkması bekleniyor. AMD, içerik oluşturma için istisnai olan uygun fiyatlı çok çekirdekli işlemcilere ve oyunlar için tek çekirdek peerformansında. Intel’in biraz gerisinde kalmaya odaklanarak CPU pazarına büyük bir şekilde geri döndü.

 

uykusuzblog