Hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz?

Akıllı telefonlar hakkında pek çok araştırma yapılıyor. Bu araştırmaların büyük bir çoğunluğu artan akıllı telefon kullanımlarının tedirginlik verici olduğunu söylüyor ve ilerleyen yıllarda bunun sonuçlarını göreceğimizin altını çiziyor. Akıllı telefonlar hakkında yepyeni bir araştırma daha yapıldı. Bu kapsamda, hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz? Sorusunun cevabı arandı. Sorunun cevabı bağımlılığı gözler önüne seriyor.

hayatımızın ne kadarını telefona

Hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz?

Yediklerimize, içtiklerimize dikkat eder, spor yapar ve düzenli bir hayata sahipsek uzun yıllar yaşayabiliyoruz ancak bu yeterli mi? Aslında değil gibi. Asıl mesele uzun yaşamak değil, verimli ve sağlıklı yaşamak denebilir. Peki, telefon elinizdeyken zamanınızı hiç boşa geçirdiğinizi düşündünüz mü?

Sosyal medyada ordan oraya tıklarken, komik videolar arasında kaybolurken o anın bir kayıp olduğunu düşünmüyor anı yaşıyoruz. Araştırmalar da bunu gösteriyor zira rakamlardan haberimiz olsaydı telefonu elimizden bırakırdık.

WhistleOut tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre insanlar hayatlarının neredeyse 9 yılını telefona bakarak geçiriyor. Hayatımızın önemli bir zamanını telefona bakarak geçirdiğimiz gerçeği bir kez daha karşımıza çıkıyor. Telefonda geçirilen sürenin artmasında koronavirüs salgınının etkisi büyük zira bu salgın insanları karantinada evlere kapattı.

Söz konusu artışı incelemek isteyen WhistleOut ise korkunç gerçeği yüzümüze vuruyor. Yayımlanan tabloda, Y kuşağı olarak konumlandırılan nesil telefonlarıyla günlük olarak 3,7 saat harcıyor. X kuşağı ise telefonda günlük 3 saatini harcıyor ve Baby Boomer dediğimiz teknolojiyle geç bir yaşta tanışan insanlar ise telefonda yaklaşık 2 buçuk saat harcıyor.

Bu sayılar biraz kafanızı karıştırmış olabilir. Daha anlaşılır olması için bir insanın hayatında diğer yaptığı şeylerin ne kadar zaman aldığına bir bakalım. Öncelikle ortalama ve sağlıklı uyuyan bir insan hayatının yaklaşık 20 ila 25 yılını uyuyarak geçirdiğini söyleyelim. Yine normal ve sağlıklı bir insanın(3 öğünden oluşan bir alışkanlık kastediliyor) yaklaşık 5 yılı yemek yiyerek geçiyor.

Bu durumda telefona bakarak geçen 9 yıl sizin için ne anlam ifade ediyor?

uykusuzblog