Hangi Yaşta Öleceğinizi Bilen Test Geliştirildi

Hangi yaşta öleceğinizi tahmin eden test Birleşik Krallık’ta geliştirildi.

Ne zaman öleceğinizi tahmin edebilen bir hesap makinesi düşüncesi, gişe rekorları kıran bir bilim kurgu filiminden çıkmış bir fikir gibi gelebilir. Ancak East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni bir çalışmanın parçası olarak böyle bir hesaplama sistemini uygulamaya koydu.

Hangi yaşta öleceğinizi

Bu uygulamalı test hangi yaşta öleceğinizi tahmin edebiliyor

Mirror’un haberine göre bu uygulama, tahmini yaşam süresini hesaplamak için çeşitli sağlık durumlarını ve hayat tarzı faktörlerini dikkate alarak yaklaşık bir sonuç çıkarıyor. Hazırlanan uygulamada, yaş, cinsiyet, etnik köken, boy ve kilo gibi bilgiler var. Diyabet, yüksek tansiyon, sigara kullanma, kalp ve damar hastalıkları. Kronik bönrek rahatsızlıkları, yüksek kollestrol ve romatizmal eklem iltihabı gibi kriterler soruluyor.

Uygulamayı geliştiren ekibin başında yer alan Profesör Elena Kulinskaya, “İnsanlar yaşam sürelerinin ne kadar olduğuyla ilgilenir ancak bu sadece marazi bir merak değil. Yaşam süresi meselesi, herhangi bir uzun vadeli planlamada büyük bir faktördür. İnsanların finansal hedeflerini ve emeklilik stratejilerini planlamada önemlidir” dedi.

Kulinskaya ayrıca ” Bu bilgi, insanların hayat tarzlarında sağlıklı değişiklikler yapıp ortalama yaşam sürelerini geliştirmelerine de yardımcı olabilir” diye ekledi.

Kaynak: Independent Türkçe

uykusuzblog

1 YORUM

  1. Robinson Nine 'nin Hayatı Belgesel Oluyor – uykusuzblog – uykusuzblog

    […] destekli olan Fatmaya Kayacı’nın bilinmeyen hikayesi adlı çekimleri tamamlanan belgesel, kurgusunun tamamlanmasıyla yakın zamanda izleyicilerle […]