Facebook ve Instagram Boykotuna Yeni Üye: PlayStation

Facebook tarafının nefret söylemleri karşısında sessiz kalması üzerine başlatılan #StopHateforProfit kampanyası büyümeye devam ediyor.

Biliyorsunuz sivil toplum kuruluşları Facebook’un nefret söylemleri karşısında sessiz kalması üzerine bir #StopHateforProfit (Kazanç için nefreti durdur) kampanyası başlatmış ve buna en son katılan firma otomobil devi Honda olmuştu. İlk olarak The North Face’nin destek verdiği boykota REI,Upwork,Patagonia ve Dashlane gibi isimler katılmış ayrıca Starbucks,Unilever,Verizon,Ben&Jerry’s,Magnolia Pictures, Coca-Cola ve Hershey gibi firmalar da sürece destek vererek Facebook ve Instagram’a reklam vermeyi kesmişti. Şimdi ise sürece Sony’nin “PlayStation” markası da dahil olmuş durumda. Bu amaca yani nefret söylemlerine karşı duruşa destek verdiklerini net şekilde açıklayan firma, Facebook’a bir darbe daha vurmuş oldu. Söylendiği kadarıyla kampanyaya katılanların sayısı 300’ü aştı.

Facebook

Facebook bu durumu büyük bir sorun olarak görmüyor.

Konu hakkında Facebook Küresel İş Başkan Yardımcısı Carolyn Everson’in “Her markanın kararına derinden saygı duyuyoruz. Nefret söyleminin kaldırılması için önemli çalışmalara odaklanmaya devam ediyoruz” demişti. Facebook’un CEO’su Mark Zukerberg ise reklam vermekten vazgeçen tüm firmaların yakında geri döneceğini aktarıyor.  Zukerberg bunda haklı da görünüyor. Çünkü özellikle instagram tarafı firmaların en büyük öne çıktıkları yerler arasında yer alıyor ve pek de alternatifi bulunmuyor. Sosyal medyanın reklam tarafında şu an Facebook’un adeta bir tekeli bulunuyor.

uykusuzblog