Cumhurbaşkanı Erdoğan : Ayasofya ‘da İlk Namaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Ayasofya’da ilk namaz 24 Temmuz’da. Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 20.53’te Millete Sesleniş konuşması yaparak Danıştayın Ayasofya kararını değerlendirdi. Danıştayın bugün, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürlmesini sağlayan 1934 tarihli Bakanlar Kurulu düzenlemesini iptal ettiğini anımsatan Erdoğan, buna dayanarak çıkarılan Cumhurbaşkanlığı düzenlemesiyle Ayasofya’nın yeniden cami olarak hizmete açılmasını sağladıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece Ayasofya, 86 yıl aradan sonra yeniden, Ftih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesinde belirtildiği şekilde cami olarak hizmet vermeye başlayabilecektir. Bu kararın milletimize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, konunun idari ve teknik hazırlıklarıyla, Diyanet İşleri başkanlığının da dini yönüyle ilgili çalışmalara hemen başlandığını aktaran Erdoğan, “Müze statüsünden çıkmasıyla birlikte, Ayasofya Camisi’ne ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Tüm camilerimiz gibi Ayasofya’nın kapıları yerli ve yabancı, Müslim ve gayrimüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır. İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya, çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edecektir.Hazırlıkları süratle tamamlayarak, 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz” bilgisini paylaştı.

Erdoğan, 24 Temmuz’a kadar camideki çalışmaların süratle yürüyebilmesi, bir an önce bu hazırlıkların bitmesi için burada ziyaret veya gelip burayı görme gibi bir telaşın içerisine girmenin doğru olmayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zira aldığım bazı haberler çerçevesinde içeride ve dışarıda gelip oralarda görüntü vermek veya gösteri yapmak bunlar doğru değil. İnşallah 24’ünde hep birlikte burada cuma namazımızı kılar ve Ayasofya ‘yı da o gün her şeyiyle bitmiş olarak ibadete açarız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’nin egemenlik haklarıyla ilgilidir”

İçeride bazı eksikler olduğunu belirten Erdoğan, “Bu eksikler de bu arada inşallah gidermiş oalcağız. 6 Ay gibi kısa bir süre içerisinde yapacağımız bazı hazırlıklar var. Onlarıda inşallah o süre içerisinde bitireceğiz. Tabii öyle bir burada hazılıklar yapıyoruzki bu hazırlıkların içerisinde müslim, gayrimüslim, Hristiyan dünyasından kim gelirse gelsin, hepsi geldiği zaman burada yapılan dedikoduların olmadığını, tam aksine gerçekten bizler ecdadımızdan devraldığımız mirası nasıl geleceğe taşıyacağımızında en güzel örneğini vereceğiz” diye konuştu.

 

 

 

uykusuzblog