Corona Virüs Aşısı İçin Hacettepe’den Açıklama Geldi

Tüm dünya coronavirüs (covid-19) ile mücadele ederken corona virüs aşısı çalışmalarıda devam ediyor. Kritik insanlarda ölüme yol açan bu amansız virüsü bitirmek için aşı çalışmalarında insan denemeleri kısmına gelindi. Bu denemeler 25 merkezde gerçekleşecek. Türkiye’de ise ilk Hacettepe Tıp Fakültesinde uygulanmaya başlandı. Buradaki ön saflarda çalışan sağlık personeline aşı yapıldı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr.Serhat Ünal, yeni tip coronavirüs (covid-19) ‘e ilişkin aşı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Corona Virüs Aşısı

Hacettepe Çalışanlarına ilk corona virüs aşısı yapıldı

Ünal’ın açıklamaları şöyle:

Türkiye’de çok şükür altyapıya sahip ülkedir. Faz 3 çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. İsteği olan aşılardan 2 tanesi, Türkiye’ye ‘faz 3 çalışmalarında destek olurmusunuz’ diye müracaatta bulundu.

Faz 3 denince acaba kötü bir şeymi gibi, bizim insanlarımızı kullanılıyor gibi kavramlar geliyor. Bunlar gönüllü bazında ve kurallarına göre yapılmak kaydıyla, aynı anda Almanya, Brezilya, İngiltere’de, ABD’de, Şili’de, Endonezya’da çalışırken. O ülkenin kanul ettiği üniversal kurallar çerçevesinde her türlü tedbir alınarak yapılmaktadır. orda yapılanlardan buradaki yapılanların farkı olmaz.

25 merkez belirlendi. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra da Hacettepe ilk oldu. Kademe kademe 25 merkeze yayılacak.

Ülke çapında faz 3 çalışması gerçekleştirilecek. Bu bitince başka aşı gelecek. 3 Aydan daha fazla zamandır bu işe hazırlanıyoruz. Bilimsel olarak, etik olarak, uygulanabilirlik olarak.

Hacettepe sağlık açısından önde olan bir üniversitedir. Enstitümüzde geliştirilen bir yerli aşımız vardır. Hayvan çalışması aşamasındadır.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Murat Akova da şu bilgileri aktardı:

Toplamda Türkiye’de 13 bin kişihyi hedefliyoruz.

13 bin kişinin ilk aşamada 1200 kişisi, hastalık açısından ön planda ve en rsikli gruptaki sağlık personelleri olacak.

Grubu ikiye böleceğiz. Tırnak içinde söylüyorum ‘kör yada maskelenmiş’ olarak yapılacak. Ne aşıyı uygulayacak bizler ne de aşının uygulandığı gönüllüler bunu bilmeyecekler. Bu grubun yarısına aşı, yarısına boş aşı yuani plasebo vereceğiz. Boş bir aşı ile karşılaştırıyoruz.

1200 kişilik sağlık grubunu aşılarken diğer gönüllülere de aşı yapacağız.

Gönüllülerde 2 kişiye aşı, bir kişiye plasebo verilecek.

Boş aşı yapılan gönüllülerde belli sayıda hastalık ortaya çıkacak olursa, biz bunu 20-40 arasında düşünüyoruz, o zaman bizden ayrı denetleme kurulumuz var. Onlar bu hastalık ortaya çıkan grupta kime aşı yapılmış kime boş aşı yapılmış ona bakacaklar. Eğer aşı yapılan grupta hastalık görülmemişse, o zaman geri dönüp boş aşı alanlara ‘sizede aşı öneriyoruz, aşı etkili oldu’ diye, onlara da aşıyı yapacağız.

Aşı gönüllüleri 18-60 yaş arası kişiler

Gönüllülük için aşı merkezine başvuru yapabilirler.

 

uykusuzblog