Çin ‘den Veri Güvenliği Adına Önemli Hamle

ABD ile Çin arasındaki kriz veri güvenliğ sorunları nedeniyle artıyor. Bu sırada ise Çin’den “veri güvenliği için küresel bir standart” olarak hizmet edebileceğine inandığı bir “veri güvenliği girişimi” için adım geldi.

Çin

Çin veri güvenliği girişimi için ilk adımı attı

Veri güvenliği şu an için pek çok teknoloji devinin karşılaştığı sornlar arasında yer alıyor. Google, Facebook, ve Apple gibi şirketlerin de problem yaşadığı konu hakkında Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’den açıklama geldi.

Yeni kararları duyuran Yi, Pekin’in kullanıcı verilerini ele aldığı toplamda 8 bölümlük kararların genel çerçevesi açıklandı. Belirlenen kurallara göre Pekin, Çinmerkezli şirketlerden diğer ülkelerin yasalarını ihlal etmeyi göze alarak hükümeti veri aktarımı yapılmasını istemeyecek. Bu gibi güvenirliği sarsacak herhangi bir hamlenin yapılmaması gerektiğide özellikle vurgulanıyor.

Biliyorsunuz, TikTok satışı hakkında yapılan tartışmaların ardından konu gündeme gelmişti. Trump yönetimi sert ve katı kuralları içeren bir genelge ile özellikle Çin merkezli şirketleri etkileyecek kararlara imza atmıştı. Zhang konuşmasında, Trump Yönetiminin temiz ağ programına yönelik de eleştiriler getirdi. Çin’den de bu adıma yönelik veri güvenliği hamlesi gelmiş oluyor.

 

uykusuzblog

3 YORUM

  1. Hangi Yaşta Öleceğinizi Bilen Test Geliştirildi – uykusuzblog – uykusuzblog

    […] bir fikir gibi gelebilir. Ancak East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni bir çalışmanın parçası olarak böyle bir hesaplama sistemini uygulamaya […]

  2. Amazfit Neo Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı – uykusuzblog – uykusuzblog

    […] dostu fiyatı ile dikkat çekiyor. Görüntüsünün aksine Neo, bir akıllı saatin yaptığı çoğu şeyi […]

  3. Bakan Koca 'dan Corona Virüs Tedbirleri İçin Yeni Açıklama – uykusuzblog – uykusuzblog

    […] Koca, canlı yayında yeni tip corona virüs salgınına (COVİD-19) ilişkin canlı yayında açıklamalarda […]