Ceren Özdemir Davasında Önemli Gelişme

Ceren Özdemir cinayetinde, katil Özgür Arduç’un müebbet hapis cezasına yaptığı itiraz reddedildi.

Ordu’da Müzik be Sahne Sanatları Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Ceren Özdemir’i bıçaklayarak öldüren katil Özgür Arduç’un, hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına karşı, “eksik inceleme yapıldığı” gerekçesiyle yaptığı istinaf başvurusu reddedildi. Samsun Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi katil Arduç’un yargılanmasının hukuka uygun olduğuna karar verdi.

Kararda, ilk derece mahkemesinde yapılan yargılamada oluş, nitelendirme ve değerlendirmenin yerinde olduğu, istinaf başvurusuna konu kararda herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığı, yargılama sürecindeki işlemlerin kanuna uygun olarak yapıldığı, delillerde ve yapılan işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı bildirildi. Yüklenen eylemin sanık tarafından gerçekleştirildiğinin saptandığı belirtilen kararda, eyleme uyan suç tipi ile yaptırımların doğru biçimde belirlenip kanuni bağlamda uygulandığının anlaşıldığı belirtildi.

Ceren Özdemir

Ceren Özdemir ‘in katili için akıl sağlığı raporu istenmişti.

Ordu 1.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından20 Ocak’ta ağırlaştırılmış mühebbet hapis cezasına mahkum edilen katil Özgür Arduç. Durşumada akıl sağlığının yerinde olmadığını iddia ederek, “Raporda ‘Aklım Yerinde’ deniyor. Deli olmam için ne yapmam gerek. Ruh ve sinir hastanesine gittim. Doktor beni anlamadı bende onu. Akıl sağlığım yerinde değil, yeniden rapor istiyorum” diyerek akli dengesinin yerinde olmadığını ileri sürdü. Mahkeme, Arduç’un talebini reddetti. Adli tıp kurumu incelemesine gerek olmadığı kanaatiyle karar açıklandı. Arduç’un avukatı tarafından yapılan başvuruda öncelikle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararının bozulması, dosyanın yeniden incelenmek üzere mahkemesine gönderilmesi ve lehe olan hükümlerin uygulanması istedi.

uykusuzblog