Botan Çayı Beğendik Köprüsü Hizmete Açılıyor.

Botan Çayı Beğendik Köprüsü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan, 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü olan Botan Çayı Beğendik Köprüsü ‘nün hizmete açılacağını açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu proje ile Van’dan Siirt-Pervari arasındaki seyehat süresinin 5 saatten 2 saate düşeceğini açıkladı. Pfrojenin terör örgütünün bölgede faliyet göstermesini engelleyeceği için terör örgütü tarafından tehditlerle engellenmeye çalışıldığını anlattı. Karaismailoğlu, “Yol, ticaret yapmak için olduğu kadar insanları birleştirmek için, kardeşliği, birliği, beraberliği pekiştirmek için yapılır. Yol, medeniyet için yapılır, gelecek nesiller için yapılır. Terör örgütleri de bu birliği, bu kardeşliği, daha medeni güçlü bir Türkiye’yi istemedikleri için bu projenin hayata geçmesine engel olmak istiyor.

Çükü yolunu yoksa, eliniz kolunuz bağlı demektir. Yolunuz yoksa; ulaşamıyorsanız, erişemiyorsanızmuasır medeniyetten bahsedemezsiniz. Turizimden, ticaretten bahsedemezsiniz. Bırakın küresel ölçekte rekabet etmeyi, kendi insanınızın refahını bile sağlayamazsınız. 11 Temmuz’da hizmete girecek bu proje de bölgede hem ekonomik kalkınmayı sağlayacak hem de birliği beraberliği artıracak” dedi.

Botan Çayı Beğendik Köprüsü

Botan Çayı Beğendik Köprüsü ‘Türkiye’nin en büyük köprüsü’

Bakan Karaismailoğlu, Botan Çayı Beğendik Köprüsü ‘nün 120 metrelik 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğinde olduğunu belirtirken, 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü olduğunu söyledi. Karaismailoğlu, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Siirt’in Pervari ilçesinin; Şırnak, Bitlis ve Van arasında köprü konumunda olduğunu ve Beğendik Köprüsü’nün yapımının bu nedenle büyük önem taşıdığını anlattı.

Beğendik köprüsünü de içinde barındıran 72 kilometrelik Küçüksu-Hizan Ayrımı-Pervari İl Yolu’nun 11 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katılacağı törenle hizmete açılacağını bildiren Karaismailoğlu, proje ile Pervari’nin ulaşım standardının yükseleceğini ve çevre illere yüksek standartlı bir yolla bağlanacağını vurguladı.

Bakan Karaismailoğlu, 2014 yılında yapım çalışmalarına başlanan Beğendik Köprüsü’nün 210 metre orta açıklığı ile Dengeli Konsol sistemiyle Türkiye’nin en uzun orta açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğununda altını çizdi. Projenin  Küçüksu-pervari yolu’nun kapasitesini artıracağını ve trafik güvenliğini sağlayacağını ifade etti. Projenin tamamlanması ile bölgenin sosyo-ekonomik gelişiminin hız kazanacağının altını çizdi.

uykusuzblog

1 YORUM

  1. Kurban Bayramı 'nda Kısıtlama Olacak mı? – uykusuz blog – uykusuz blog

    […] Erdoğan başkanlığındaki toplantı saat 15:00’te başlıyacak. Ayasofya, coronavirüs ve Libya başlıkları masada […]