Balçova Arsa Mağdurları Bitmeyen Çile

İnternette dolaşıyordum ve bi anda karşıma çıktı. Balçova Arsa Mağdurları kısaca BAMİD. Bu insanların hikayesi yıllar önce başlıyor, Askeri darbe öncesinde Balçova Belediyesi  elindeki bir miktar arsayı satışa sunuyor. Başvuran herkes 300 m2 arsaları 3.000 tl karşılığında satın alıyorlar. Alanın büyüklüğü tam 2.800.000 m2’dir.

İş arsaların dağıtımına geldiğinde Belediye parça parça dağıtmaya başladı. Arsa sahiplerinin bir bölümü tapularına kavuştu. Tam 2. bölüm tapularını alacakken 1980 yılı askeri darbesi meydana geldi ve Balçova belediyesindeki kayıtlar çuvallara doldurulup Büyükşehir Belediyesine götürüldü. Böylece geriye kalan arsa sahipleri arsalarının tapularını alamadılar. Bu kişilerin elinde sadece satınaldıklarına dair makbuzları bulunuyor. Balçova Belediyesi kapatıldığı için Tapu alanlar ve alamayanlar malesef hakkettikleri arsalarına kavuşamadılar. Böylece ortaya Balçova Arsa Mağdurları sorunu çıktı. Mağdurların sayısı yıllar geçtikten sonra miras içinde olanlarla birlikte 17.000 kişiye ulaştı.

Bu mağdur kişiler Yıllar içinde kişisel olarak Balçova Belediyesi’ne karşı birden fazla davalar açtılar. Fakat malesef Türkiye’de bir devlet dairesine dava açıyorsen ve teksen kaybedersin. Davalar kaybedildi yada saçma bedel önerileriyle sonuçlandı. Tam 2007 yılına kadar kimse arsalarını alamadı. Sonra bir müthait çıktı ve insanlara haklarını vereceğim dedi. Kendi başına Belediye’den tek tek parsel parsel kayıtları çıkardı. Fakat buda yeterli olmadı gene kimse hakkı olan arsalarını alamadı.

Balçova Arsa Mağdurları

Balçova Arsa Madurlarını savunan bir avukat çıktı ismi Mustafa Kemal Turan

Balçova arsa mağdurlarını savunan avukat Mustafa Kemal Turan (Babası mağdurlardandır) bu davayı almaya hazır olduğunu ve mağdurları temsil etmek istediğini belirtti. Mağdurlar 19 mart 2007 yılında avukata ilk toplantı sonrası vekaletlerini verdi ve bu uzun meşakatli yola beraber çıkmış oldular. Akabinde hemen Balçova arsa mağdurları, Balçova Arsa Mağdurları İnsani Dayanışma Derneğini  kurdular. 2007 yılından 2015 yılına kadar Türkiye iç mahkemelerinde birçok dava açtılar ve kaybettiler yada istediği sonuçları alamadılar. 2015 yılında önceden AHİM’me açılmış davanın sonucu geldi. Gelen sonuçta davanın kabuledilemez olduğu ve dava dosyalarının birleştirlmesine karar veriyordu.

Her şey bundan sonra başlıyor. Avukat Kemal Turan AHİM’de davanın devam ettiğini söylüyor. Dava delillerinin tamamının toplanması için zaman istediğini söylüyor. Toplanan tüm delil ve dosyalar 2019 yılının sonlarına doğru AHİM’e gönderiliyor. 2020 ocak ayında yapılan toplantıda müjde veriliyor. Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Balçova arsalarını çözümünü biran önce gerçekleştireceğini belirtiyor. Bu toplantının hemen ardından Dünyada ve Türkiye’de Corona Virüs salgını başlıyor ve her şey beklemeye devam ediyor. Mağdurlar hala müjdeli haberi bekliyor.

Bende sizin davanıza ortağım. Bundan böyle her haber ve duyumda sizlere neler olduğunu yazıp bu siteden paylaşacağım. Sonuna kadar destek olacağım.

uykusuzblog