Bala Hatun Kimdir? Osman Bey ve Bala Hatun Evliliği

Osman Gazi ve eşi Bala Hatun ‘un hayatına dair bilgiler Kuruluş Osman Dizisiyle birlikte yeniden gündeme geldi. Osman Bey ve Bala Hatun’un evliliğiyle ile ilgili bilgiler araştırılıyor. Peki, Bala Hatun kimdir? Osman Bey ile ne zaman evlendi? Osman Gazi’nin eşinin hayatına dair bilgiler.

Tam olarak doğduğu zaman bilinmeyen Rabia Bala Hatun, 13. yüzyılda yaşamını sürdürmüştür. Osman Bey’in eşi, Şeyh Edebali’nin kızı olan Rabia Bala Hatun , zaman zaman Orhan Bey’in annesi Malhun Hatun ile karıştırılabiliyor. Osman Gazi ilk evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi’nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdulaziz Bey’in kızı Mal Hatun ile yapmıştır. Osman Gazi, 1289 yılında doğru Şeyh Edebali’nin kızı  ile evlenmişti.

Rabia Bala Hatun Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam İlahiyatçısı olan Şeyh Edebali’nin kızı ve Şehzade Alaaddin’in annesiydi.  Mezarı babası Şeyh Edebali’nin Bilecik’te bulunan türbesinin yanındaki bir yerde, annesi ile beraber bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre 1324 yılında vefat etmiştir. 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı ile evlenince , nufusu ve kudreti arttı.

Rabia Bala Hatun

Osman Gazi’nin ikinci Eşi Rabia Bala Hatun

Osman Bey sık sık Şeyh Edebali’nin yanına gider öğütlerini dinlerdi. Misafir olarak kaldığı bir gecede gördüğü rüya şöye idi. Şeyh Edebali’nin koynundan çıkan bir ay geldi kendi koynuna girdi. Göğsünden bir ağaç bitti. Öylesine büyük bir ağaç oldu ki dalları gökleri, kökleri tüm dünyayı sardı. Gölgesi bütün yeryüzünü tutu. insanlar o ağacın gölgesinde toplandılar. Ulu dağlara ve dağların eteğinden çıkan coşkun sulara hep o ağaç gölge etti.

Osman Bey rüyasını Şeyh Edebali’ye anlatır. Edebali rüyayı şöyle yorumlar: “Oğul Osman, Hak Teala sana ve soyuna hükümdarlık verdi mübarek olsun. Kızım Malhun Hatun senin helalin olsun” der. Edebali’nin bu yorumu üzerine Osman Gazi Malhun Hatun (Rabia Bala Hatun) ile evlenir.

Bu rüyadan sonra doğan Osmanlı Devleti tam 6 asır Devlet-i Muazzama olark üç kıtada hüküm sürdü. Osman Gazi’nin soyundan gelen Padişahlardan bazıları 50 yıl bazıları bir kaç ay tahta kaldı. Büyük bir Devlet kuran Osman Gazi öldüğünde kendisinden geriye şahsi mirası olarak bir atı bir kılıcı bir çizme ve birde çadırı kaldı.

uykusuzblog