Bakan Koca ‘dan Corona Virüs Tedbirleri İçin Yeni Açıklama

Sağlık Bakan Koca canlı yayında corona virüs salgını hakkında bilgi verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, canlı yayında yeni tip corona virüs salgınına (COVİD-19) ilişkin canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca

Bakan Koca Corona virüs salgını ve alınacak yeni tedbirleri açıkladı

Van’daki hasta artışının özellikle üzerinde durduk. Köklü bir tarih ve kültürü barındıran kadim şehir Van, dinamik nüfusuyla büyüyen ve gelişen bir ilimiz.

Buna paralel olarak sağlık alanında ihtiyaçları da giderek artmakta. Corona salgını nedeniyle bu ihtiyacın büyüdüğünü görüyoruz.

Van’ın ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve sağlık tesisleri hakkında detaylı değerlendirmelerimizi yapmış olduk.

Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz corona virüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor. Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artış bildiğiniz gibi homojen bir dağılım göstermiyor. Bazı İllerimizde hasta sayıları sabit kalır veya düşerken Daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz tablolara şahit oluyoruz.

Geçen hafta bildiğiniz gibi, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt illerimizle ilgili incelemelerde bulunduk. Bu 6 İlimizde birkaç hafta öncesine göre yüzde 30 ila 70’lere varan düşüşler gördük. Ancak Van için aynı durum ne yazıkki mevcut değil. Van bu anlamda Bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemde yüksek hasta artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Van’daki yüksek hasta artışı son döneme göre neredeyse 2 katına çıktı. Son aylara baktığımızda bu artış yüzde 17 düzeylerinde. Geçtiğimiz haftalarda bölge hastanelerimizdeki yoğunluk sizlerinde malumudur. Yanlızca Van’da değil genel olarak orta ve doğu anadolu bölgelerimizde sıkıntılarımız yer yer oldu. Valilerimizle, başhekimlerimizle ve sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz.

Van’da 3 hafta öncesinde başlayan ciddi bir yoğunluk yaşamaktayız. Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bu durumu kontrol etme çabası içindeyiz.

Temizlik maske ve mesafeden uzak yaşayan her İlimizde acı veren tabloları görüyoruz. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın kendilerini daha iyi korumaları gerekmektedir. Bu Arada Van başta olmak üzere diğer illerimizde de sosyal mesafe kurallarına sıkı sıkı uymamız gerekmektedir.

 

uykusuzblog

1 YORUM

  1. Okullar 21 Eylülde Açılacak. İşte Detaylar – uykusuzblog – uykusuzblog

    […] öncesi eğitim ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri için uyum eğitimine ilişkin açıklamaların yer aldığı Bakan Ziya Selçuk imzalı yazıda, 21 Eylülde başlayacak yüz yüze eğitimin […]