Ayasofya ‘da 86 Yıl Sonra İlk Namaz

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya ‘da namaz kılma alanlarının dolduğunu ve girişlerin doldurulduğunu açıkladı. Ayasofya’nın içinden de ilk görüntüler geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kur’an-ı Kerim okudu.

Ayasofya Camii’nde bugün kılınacak namaz öncesi vatandaşlar geceyi caminin çevresinde geçirirken, kalabalıkher geçen saniye artıyor. 86 yıl sonra cuma namazını kılmak isteyen vatandaşlar, saat 10.00 itibarıyla alana giriş yapmaya başladı. Programın başlamasıyla birlikte vatandaşlar polis noktasından camiye doğru koşmaya başladı. İstranbul Valisi saat 11.00 sıralarında yaptığı açıklamada, namaz kılma alanlarının dolduğunu ve girişlerin durdurulduğunu açıkladı.

Cuma namazıyla birlikte 86 yıl sonra ibadete açılacak Ayasofya -i Kebir Cami-i Şerifi’nde ilk namazı kılmak isteyen vatandaşlar, sabah ezanıyla birlikte bölgeye akın etti. Cami’ye giden 11 noktada kurulan güvenlik noktalarında yoğunluk oluşturan vatandaşlar, saat 10.00’da bölgeye alınmaya başlandı.

Çatladıkapı girişinden gelen vatandaşlar ise burada kurulan çadırda görevlilerce karşılandı. Görevliler, ellerine dezenfektan sıktıktan sonra vatandaşlara maske ve tek kullanımlık seccade verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mobil büfesinden de vatandaşlara çay ve simit ikramı yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de katılımının beklendiği açılış töreni nedeniyle bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turistin de geldiği görüldü.

Ayasofya’nın içinden de ilk görüntüler geldi.

Ayasofya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camii’nde Kur’an-ı Kerim tilavetini dinledi. Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’da kadınlar için ayrılan bölümde yerini aldı.

Ayasofya Camii’inde Dua Programı Başladı.

Program Mehmet Hadi Duran, Abdullah Yılmaz, Rıdvan Akbaş, Enes Özsoy, İbrahim Çoban’ın tekbir salavatlarıyla gerçekleşti. Kur’an-ı Kerim’in 1. cüzü cuma hatmiyle devam edecek programda, sureleri Hafız Osman Şahin, mtin Çakar, Hasan Kara, Mustafa Kızılcaoğlu, İshak Danış, Bünyamin Topçuoğlu, Ferruh Muştuer, Numan Akbaş, Emrullah Akbaş, Yunus Balcıoğlu tilavet edecek. Sonrasında Mustafa Altın, Alpcan Çelik, Ekrem Nalbant, Mehmet Koçyiğit, Emrullah Akbaş, Metin Çakar, Osman Şahin’in Kehf Suresi’ni tilavet edeceği programda, Hsan Kara, Mustafa Kızılcaoğlu, İshak Danış, Bünyamin Topçuoğlu, Ferruh Muştuer, NUman Akbaş, Meryem Suresi’ni okuyacak.

Programın devamında Emrullah Akbaş, Yunus Balcıoğlu, Mustafa Altın, Alpcan Çelik, Ekrem Nalbant, Mehmet Koçyiğit, Yasin Suresi’ni tilavet edecek. Fetih Suresi, sela, kısa süreler, Fatiha ve Bakara surelerinin okunacağı program, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın duasıyla son bulacak.

Namaz Kılınıyor

İlk Namaz Kılınıyor

86 yıl sonra ibadete açılan Aayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 4 minaresinde 4 müezzin birlikte sela okudu. Daha Sonra ise Ayasofya’da ezan sesleri yükseldi. Cami’de 86 yıl sonra ilk kez namaz kılınıyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya Camii’nde 86 yıl sonra cuma hutbesi irad etti. Erbaş’ın minbere çıkarken elindeki Kılıç ise dikkat çekti.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya Camii’inde Kur’an-ı Kerim okudu.

uykusuzblog