Avusturya ‘da Zorunlu Maske Kullanımı Kararı

Avusturya ‘da corona virüs salgınında normalleşme aşamaları devam ediyor. Salgına yakalanan hastaların iyileşme sayılarındaki artışla birlikte Avusturya Hükümeti de normalleşme adımlarını hızlandırdı. Dün itibariyle ülkede zorunlu maske kullanımı kaldırılırken, bu uygulamaya sağlık kuruluşları, eczaneler, taksiler ve toplu taşıma alanlarını kapsamıyor.

Baişkent Viyana’da Taksi şirketi bulunan Türk gurbetçi Cengiz Akbudak, hükümetin almış olduğu yeni kararları şu sözlerle değerlendirdi.

“Corona virüs krizini en rahat atlatan ülkelerden birinde yaşıyoruz. O yüzden de şu an alınan tüm kararlar ve uygulamalarla normal hayata geri dönüyoruz. Maskenin kalkması bizleri tabi çok sevindirdi. Gerçekten zorlanıyordu insanlarımız. Belirli yerlerde hala maske takma zoronluluğu var. Bunlardan biride taksiler. O yüzden takside öncelikle taksi şoförleri maskelerini mecbur takmaları gerekiyor. Müşteriye de maske takmasını hatırlatmak sorumluluğuda taksi şoföründe. Zaten uzun zaman corona ile yaşadık ve yavaş yavaş hafifliyoruz. Ama son kalan aşamada da dikkatimizi elden bırakmıyalım.”

Avusturya

Avusturya da “Maskesiz hayat daha güzel”

Avusturya Viyana’da işçi olarak çalışan Ömer Durgun ise maske ile çalışmalın zorluğuna dikkat çekerek ,”Maskeli hayat zor, çekilmez ama maskesiz hayat daha güzel. Bugüne kadar maskeli çalıştık, bugünden itibaren de maskesiz çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avusturya Sağlık Bakanlığının paylaştığı son verilere göre ; 527 bin 670 kişiye test yapıldığı, toplam 17 bin 39 olan hasta sayısından 16 bin 66 kişinin iyleştiği, 678 kişinin ise hayatını kaybettiği, hastanede yatan 79 kişi, yoğun bakımda tedavisi devam eden 15 kişinin bulunduğu belirtildi.

Avustarya hükümeti normalleşme adımları atmak için çok acele etmedi. Öncelikle corona virüs ile mücadeleyi sıklaştırarak vatyandaşlarının sağlığını üst düzeyde tuttu. Böylece vaka sayında azalmalar başladı, Şimdiki durumda vaka sayısı nerdese yok gibi çok az miktarda. Böylece Avusturya corona ile savaşı kazandıktan sonra normalleşme adımlarını atmaya başladı. Artık sokaklarda, caddelerde, park ve gezi alanlarında maske takma zorunluluğu ortadan kalktı. Sadece Toplu taşıtlarda ve kalabalık kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu devam ediyor. Bizim ülkemizde ise normalleşme ilan edildikten sonra maalesef vatandaşımız hemen maskeyi temelli attı ve gene bulaşının yayılmasına neden oldu. Türkiye’de Mayıs sonu vakalarda azalma varken 1 Haziran’da normalleşme ilan edildikten sonra vakalarda gözle görülür artış oldu.

uykusuzblog

1 YORUM

  1. Avatar

    Fine way of describing, and good piece of writing to obtain information concerning my presentation subject, which i am going to convey in college.

    My web page – http://xenangban.com/