Avrupa Kupaları ‘nda Artık İki Takımımız Var

Avrupa kupaları ‘na başlangıçta 5 takımla başlayan Türkiye, Perşembe akşamı Galatasary’ında elenmesinden sonra sadece iki takımla devam edecek. Bu şekilde avrupada oynadığımız zaman bizden üstün ülkelere karşı hiç şansımız yok malesef. Avrupa ülkeler sıralamasında 12. sırada yer alan Türkiye önümüzdeki sene bu sıralama değişmezse Şampiyonlar Ligine bile şampiyon takımımız eleme oynayarak girmek zorunda kalacak. 1990 lı yıllara geri döndük. Önümüzdeki sene UEFA format değiştirdiği için Şampiyonlar Ligine 2 takımımız katılacak ve iki tamımızda ön eleme oynamak zorunda kalacak. Avrupa Ligi’ne 1 takımımız doğrudan katılacak. ligi 4. ve 5. bitiren takımlarımız da yeni bir kupa olan Konferans ligine katılacak.

Avrupa Kupaları

Şampiyonlar Ligi ‘nde artık şampiyonumuzda ön eleme oynayacak.

Perşembe akşamı Avrupa Ligi’nde ki temsilcimiz Galatasaray Rangers maçında etkisiz bir futbol sergileyerek 2-1 yenilip avrupa serüveni ne hoşçakal demişti. Maça gene tutuk başlayan Galatasaray rakip takımın ataklarına karşılık verememişti. Ancak ilk yarının 15. dakikasından sonra oyunda dengeyi kurmuş hatta topa rakibinden fazla sahip olamay başlamıştı. Fakat rakibi Rangers’in iyi savunması karşısında tüm çabalarına karşılık golü bulamadılar. Maçın ilk yarısında fazla gol pozisyonu olmadan 0-0 sona ermişti.

Maçın ikinci yarısına fırtına gibi başlayan Ranger 50 ve 60’ıncı dakikalar arasında 2 gol bulup 2-0 öne geçti. Bu dakikadan sonra Galatasaray bocalamaya devam etti. Rangers ikinci yarıdaki iyi ve üstün oyununa 75. dakikaya kadar devam etti ve rakibine gol şansı tanımadı. Bu dakikalarda Galatasaray üst üste oyuncu değişiklikleri yaptı. Bu değişiklikler sonuç verdi ve son dakikalarda Galatasaray tek kale oynamaya başladı. 87. dakikada Marcao’nun kava golü ile farkı bire indiren sarı kırmızılılar son dakikalarda baskıyı arttırmalarına karşın 2 golü bulamadı. Maç 2-1 Rangers’in üstünlüğüyle sona erdi ve Rangers Avrupa Ligi’nde yeniden gruplara kalmayı başardı.

Türkiye’nin bu sonuçla avrupa kupaları ‘nda sadece 2 takımı kaldı. Şampiyonumuz Başakşehir Şampiyonlar Ligi’nde ve Sivasspor ise Avrupa Ligi’nde gruplarda mücadele edecek. Bu iki takımımız mücadelelerinde başarılı olamazlarsa Türkiye’yi Ülkeler sıralamasında zor günler bekliyor. Eğer takımlarımız avrupada puan toplayamazsa Türkiye 13’cü sıraya gerilemesi söz konusu. Böylece 11’inci sıra bize hayal olamaya başladı. Eğer gene 11’inci sıraya çıkamazsak Şampiyonlar Ligine gidecek 2 takımımızda ön eleme oynamak zorunda kalacak.

 

uykusuzblog