Aras Corona Şüphesiyle Gitti. Lösemi Olduğunu Öğrendi.

Kocaeli’nin Darıca İlçesinde, 3 ay önce corona virüs şüphesiyle hastaneye kaldırılan 9 yaşındaki Aras Sarıçayır’ın lözemi olduğu belirlendi. Aras’ın tedavisi için beyaz kana ihtiyacı var. Beyaz kan nedir işte cevabı.

İlkolul 3’üncü sınıf öğrencisi Aras Sarıçayır, yaklaşık 3 ay önce yüksek ateş nedeniyle corona virüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucu lösemi teşhisikoyulan Aras ‘ın hastaneye yatırılmasının ardından hayata tutunabilmesi için devamlı beyaz kan nakline ihtiyaç duyduğu belirlendi.

Anne Dilek Beuazgül ile baba Cumhur Sarıçayır’ın ayrılmasının ardından 8 yıldır anneanne ve dedesi ile yaşıyan Aras’ın lözemi olması sonrası tüm aile seferber oldu. Kendi çevreleri ve yakınlarından kan bağışı toplayan aile, bir süre sonra kan bulamaz hale geldi. Lösemi hastası Aras’ın anneannesi Halide Beyazgül ile dedesi Şerafettin Beyazgül, torunlarının yaşaması için duyarlı kişilerden kan bağışı beklediklerini söyledi.

Aras

Aras İçin Bize destek vermelerini istiyoruz. Destek verirlerse 1 canı kurtarırız.

Kan bağışçılarından yardım istediklerini söyleyen Halide Beyazgül “Bir akşam aniden ateşi çıkınca biz hastaneye götürdük. Bir hafta corona virüs dediler ama koronavirüs çıkmadı. Doktor sonra bize kan kanseri dedi. Beyaz kan bulunması gerektiğini söylediler. Ben tüm vatandaşlarımızdan, herkesten rica ediyorum. Şu anda torunum kan kanseri , lösemi. Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesin’de yatıyor. Ne olur bize yardım edin. Torunum daha 9 yaşında. Bütün vatandaşlardan rica ediyorum. Bizim Türk insanımız bu konuda duyarlıdır. Bize kan lazım özellikle beyaz kan gerekiyor. Bize bu desteği verirlerse bir canı kurtarırız. 9 yaşında bir çocuğu kurtarırız. Biz onu istiyoruz. Şu anda hastanede yatıyor. İlik nakli olacak. Bana “Anneanne iyiyim” diyerek fotoğraf attı. Biz ona dua ediyoruz, lütfen sizler de edin” dedi.

Beyaz Kan Nedir?

İngilizcesi ‘White Blood Cell’ (WBC) olan beyaz kan, tıp dilinde ‘lökosit’ diye bilinir. ‘Akyuvar’ veya ‘beyaz küre’ olarakta isimlendirilen beyaz kan hücreleri, vucudu çeşitli mikroplar ile zararlı toksinlerden korur, temel savunma sisteminin savaşçı hücreleri olarak bilinir.

uykusuzblog